W Polsce znajdują się obecnie 123 parki krajobrazowe. Nie sposób wymienić wszystkich, ale niektóre z nich wyróżniają się szczególną urodą. Oto według nas najpiękniejsze polskie parki krajobrazowe, nasz subiektywny wybór 11 z nich, które warto odwiedzić.

1Rudawski Park Krajobrazowy

rudawy janowickie
Rudawy Janowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rudawski Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku chroni powalającą na kolana przyrodę Rudaw Janowickich. Ma 157,05 km kw powierzchni. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik (945 m n.p.m.), który sam w sobie jest jedną z większych atrakcji turystycznych regionu.

W pobliskich Wieściszowicach u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) znajdują się kolorowe jeziorka, przyjmują m.in. błękitne, szmaragdowe i lazurowe barwy. Powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Warto też wejść na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.), zobaczyć tam ruiny Zamku Bolczów.

Czytaj więcej: Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Poprzedni
Poprzedni artykułCoraz więcej turystów w Polsce. Najnowsze dane pokazują, skąd przyjeżdża ich najwięcej
Następny artykułGdzie w Polsce można skoczyć na bungee?
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here