W Polsce znajdziemy 23 miejsca, w których przyroda zachwyca swoim pięknem i bogactwem roślin i zwierząt. Parki Narodowe dają naturze azyl, schronienie przed człowiekiem i postępem cywilizacji. Ciężko jest zdecydować, które obszary chronione zachwycają najbardziej. Mimo to przygotowaliśmy dla Was ranking, w którym wybieramy najpiękniejsze polskie Parki Narodowe. Oto nasz Top 8!

2Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie. Fot. Mirek Nowaczyk. Shutterstock

Park Narodowy Bory Tucholskie znajduje się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim. To co sprawia, że najpiękniejsze polskie Parki Narodowe nie mogą się bez niego obyć, to piękne, przejrzyste jeziora, których jest tu aż 21. W Borach Tucholskich znajdziemy jeziora lobeliowe. Są to takie zbiorniki, które dzięki rosnącej w nich reliktowej lobelii mają specyficzną charakterystykę i zazwyczaj są nieco kwaśne, twardość wody jest mała, a żyje w nich tylko ograniczona liczba gatunków roślin i zwierząt. Jeziora lobeliowe są bardzo przejrzyste i to jest to co zachwyca w nich najbardziej. Przez park płyną także Brda i Wda, które koniecznie powinniście przepłynąć kajakiem. Jest to wyjątkowa okazja aby zbliżyć się do natury, zachwycić się pięknem otoczenia i spojrzeć na Bory Tucholskie z innej perspektywy.

Bory Tucholskie to kraina motyli, mrówek i ważek. Tych pierwszych osiedliło się tu aż 42 gatunki, mrówek znajdziemy 17 gatunków, a ważek 45 gatunków. W Parku Narodowym nie mogło zabraknąć ryb, a także płazów (żaba jeziorkowa) i kilku gatunków gadów takich jak jaszczurka żyworodna. Wśród ssaków są zarówno te duże jak jeleń szlachetny, jak i zupełnie małe: ryjówki i zające szaraki. Gatunków ptaków zliczono ponad 80.

Bory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Poprzedni artykułWisła – królowa polskich rzek
Następny artykułŚwiętokrzyskie atrakcje – 33 skarby zdumiewającego województwa
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here