Wiele małych miejscowości w Polsce kryje wielkie atrakcje. Nie ma ich na mniej szczegółowych mapach, ale warto wpisać ich nazwy w nawigację i pojechać tam na wycieczkę. Oto atrakcje mało znanych polskich wsi i małych miast, które na pewno zapamiętacie.
Fojutowo
W Fojutowie znajduje się niezwykły akwedukt, którym rzeka płynie nad rzeką. To swoiste skrzyżowanie to jeden z najciekawszych zabytków hydrotechniki w Polsce. Górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dołem Czerska Struga. Atrakcja znajduje się niedaleko Borów Tucholskich. Nie jest to jedyna taka budowla w Polsce, ale najdłuższa: akwedukt w Fojutowie mierzy 75 m długości.
Czytaj więcej: Akwedukt w Fojutowie – tu gdzie rzeka płynie nad rzeką
Węgrów
Węgrów znany był jako gniazdo innowierców i miasto szatana: te określenia przylgnęły do miejscowości za sprawą katolików, którzy tak określali zamieszkałe przez społeczności arian, żydów i protestantów miasto. Najciekawszą atrakcją Węgrowa jest bazylika z tajemniczym zwierciadłem, które należeć miało do samego Twardowskiego. Związana jest z tym przedmiotem niezwykła historia.
Czytaj więcej: Przeklęte polskie miasto z magicznym zwierciadłem. Ekscytujące miejsce do odkrycia
Proszowice
Pola lawendy są w Euopie nie tylko w Prowansji we Francji, ale także w Polsce. Lawenda rośnie w Małopolsce koło Krakowa, konkretnie w okolicach Proszowic. To tam można zrobić sobie niezwykłą romantyczną sesję zdjęciową pełną fioletowych kadrów. Wiedzieliście, że takie miejsce jest w Polsce?
Czytaj więcej: Polskie Carcassonne, Prowansja, Malediwy: lista fascynujących miejsc, które są w Polsce, a wyglądają jak za granicą!
Nagłowice – małe miejscowości w Polsce
Z Nagłowicami związany był Mikołaj Rej, a w miejscowości znajduje się dziś jego muzeum. Urządzono je w dawnym domu autora Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem. Nie urodził się on jednak w Nagłowicach w dzisiejszym woj. świętokrzyskim, a zamieszkał tam później. Przyszedł na świat w Żurawnie na Rusi Czerwonej.
Czytaj także: Małe miejscowości, z których pochodzą znani Polacy
Wągrowiec
Jedyne w Europie skrzyżowanie rzek w jednej płaszczyźnie i… piramida: takie niezwykłe atrakcje znajdują się w zaledwie jednej miejscowości. Chcąc zobaczyć najdziwniejsze atrakcje Polski nie sposób pominąć tego miejsca! Wągrowiec w woj. wielkopolskim zapamiętuje się na długo.
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu uznawane jest za jedno z dwóch na świecie, gdzie rzeki krzyżują się w tej samej płaszczyźnie. Nielba i Wełna przecinają się pod kątem 90 stopni, ale niemal w ogóle nie mieszają ze sobą, każda płynie w swoją stronę.
Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie
Z kolei na obrzeżach Wągrowca znajduje się piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego. Piramida o wysokości 10 m ma bardzo strzelisty kształt. Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.
Czytaj także: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców
Gierłoż
W Gierłoży w woj. warmińsko-mazurskim znajduje się Wilczy Szaniec, kwatera Hitlera podczas II wojny światowej. W lesie gierłoskim (niedaleko Kętrzyna) zbudowano kilkadziesiąt drewnianych baraków i żelbetowych, celowo dobrze ukrytych bunkrów. W kolejnych latach kwaterę rozbudowywano. Do budowy ogromnego kompleksu zaangażowano 20 tys. robotników. Dziś kompleks można zwiedzać.
Czytaj więcej: Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera w Polsce
Łapalice
W Łapalicach znajduje się niezwykły zamek. To tak naprawdę współczesna budowla, która nigdy nie została ukończona. Z zewnątrz przypomina ruinę, ale nią nie jest. To niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora. Nadzór budowlany wstrzymał inwestycję, a całość być może nigdy nie zostanie ukończona.
Czytaj także: Nieznane atrakcje Polski. 6,5 wabika dla ciekawych
Rożnowo – małe miejscowości w Polsce
W Rożnowie w woj. opolskim niedaleko Kluczborka, znajduje się ciekawa piramida i piękny drewniany kościół. Świątynia jest do dziś użytkowana jako kościół tutejszej parafii. Stojąca na tym samym terenie piramida z pozoru nie pasuje do krajobrazu, ale jest ona grobowcem: podobnie jak inne groby na kościelnym terenie. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, a sama jej historia także jest intrygująca…
Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów
Niekłań Wielki
W Niekłaniu Wielkim w woj. świętokrzyskim znajdują się formacje zwane Skałkami Piekło lub Piekłem Niekłańskim. Jak wiadomo, w Górach Świętokrzyskich to Łysica jest siedzibą diabłów. Ale sam Lucyfer zagnał niektóre z nich w skałki blisko Niekłania, by tam składały mu ofiary, zwodziły ludzi błądzących w lesie i straszyły miejscowych gospodarzy. Stąd wzięła się nazwa atrakcji.
Czytaj więcej: Piekło Niekłańskie – diabelskie skałki, sfinksy i czarty
Szymbark – małe miejscowości w Polsce
Bardziej znany Szymbark znajduje się na Kaszubach, ale ten o którym mowa jest w niewielką wsią w woj. warmińsko-mazurskim. Stoi tam zamek z XIV w., wciąż okazały, mimo tego że jest w zaawansowanej ruinie. Twierdza kapituły pomezańskiej miała aż 8 baszt, wielką bramę i została otoczona fosą. Po sekularyzacji Krzyżaków, właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, a po nim inni prywatni właściciele. Tę niezwykłą warownię można oglądać z zewnątrz.
Wola Okrzejska
Oto kolejne miejsce związane ze znaną osobą. W Woli Okrzejskiej znajduje się dom rodzinny Henryka Sienkiewicza, gdzie dziś działa muzeum jego imienia. Henryk Sienkiewicz związany był z Wolą Okrzejską w woj. lubelskim przez początkowy okres swojego życia. W oficynie gdzie urządzone jest jego muzeum, przyszedł na świat w 1846 roku. Można tam oglądać pamiątki rodzinne i zdjęcia, a także dzieła noblisty. Bilety normalne kosztują 5 zł, a ulgowe 4 zł.