Wiele małych miejscowości w Polsce kryje wielkie atrakcje. Nie ma ich na mniej szczegółowych mapach, ale warto wpisać ich nazwy w nawigację i pojechać tam na wycieczkę. Oto atrakcje mało znanych polskich wsi i małych miast, które na pewno zapamiętacie.

5Wągrowiec

wielkopolskie atrakcje Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Fot. Shutterstock

Jedyne w Europie skrzyżowanie rzek w jednej płaszczyźnie i… piramida: takie niezwykłe atrakcje znajdują się w zaledwie jednej miejscowości. Chcąc zobaczyć najdziwniejsze atrakcje Polski nie sposób pominąć tego miejsca! Wągrowiec w woj. wielkopolskim zapamiętuje się na długo.

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu uznawane jest za jedno z dwóch na świecie, gdzie rzeki krzyżują się w tej samej płaszczyźnie. Nielba i Wełna przecinają się pod kątem 90 stopni, ale niemal w ogóle nie mieszają ze sobą, każda płynie w swoją stronę.

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

Z kolei na obrzeżach Wągrowca znajduje się piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego. Piramida o wysokości 10 m ma bardzo strzelisty kształt. Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.

Czytaj także: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców

Poprzedni artykułNajpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 zachwyca po rewitalizacji!
Następny artykułZmiana czasu na zimowy – oryginalne pomysły na spędzenie tej jesiennej nocy
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here