Które miasta w naszym kraju są najpiękniejsze? Każdy ma swoją listę miejsc godnych odwiedzenia. Na pytanie o najbogatsze miasta w Polsce można odpowiedzieć obiektywnie. Oto top 20 najbardziej zamożnych miejscowości. Mieszkacie tam?

20. Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój. Fot. Zenobia Miszewska, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Świeradów Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim. Miasto większość swoich dochodów czerpie właśnie z turystyki zdrowotnej. Świeradów Zdrój zajmuje 20. miejsce w rankingu najbogatszych miast w Polsce z wynikiem 5198,02 zł przychodu na mieszkańca.

19. Poznań

Poznań zachwyca pięknymi kamienicami. Fot. Shutterstock

Poznań to miasto, w którym każdy może robić co mu w sercu gra. Chcesz uprawiać wioślarstwo? A może pojeździć na nartach? Chcesz udać się na wędrówkę i podziwiać pomniki przyrody? Czy może zachwycić się piękną architekturą i zjeść smakowitego rogala? To wszystko właśnie w Poznaniu. To piękne miasto w województwie wielkopolskim przyciąga do siebie co roku wielu turystów.

5236,52 zł na osobę

18. Kleczew

Maszyny górnicze Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie. Fot. Anna Weronika Brzezińska, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Kleczew położony jest w województwie wielkopolskim niedaleko Konina. To zagłębie górnicze. Pobliska kopalnia węgla brunatnego, która powstała tu podczas II wojny światowej, jest miejscem zatrudnienia wielu mieszkańców. Kleczew zajmuje 18 miejsce w rankingu.

5312,80 zł na osobę

17. Bogatynia

Kopalnia w pobliżu Bogatyni. Fot. Shutterstock

Również w Bogatyni znaczna część dochodów związana jest z wydobyciem. Większość mieszkańców jest zatrudniona w przemyśle lub górnictwie. W Kopalni Turów złoże węgla brunatnego eksploatowane jest w sposób przemysłowy metodą odkrywkową już od ponad stu lat. Roczne wydobycie to ok. 12 mln ton węgla

5411,62 zł na osobę

16. Wrocław

Mamy szczególny sentyment do Wrocławia – to tutaj ma siedzibę nasza redakcja. Fot. Shutterstock

Stolica Dolnego Śląska zachwyca klimatem, architekturą i licznymi atrakcjami. Z Wrocławia nie można wyjechać bez spaceru śladami krasnali, podziwiania Panoramy Racławickiej oraz oglądania miasta z najwyższego punktu widokowego w Polsce – Sky Tower. Najmłodsi podróżnicy ucieszą się z pewnością z wizyty w zoo i Afrykarium.

Wrocław – 5449,43 zł na osobę

15. Opole

Opole jest niedocenianą destynacją. Fot. Shutterstock

Opole leży nad Odrą, Kanałem Ulgi, Kanałem Młynówki i ich dopływami. Najpiękniejsze trasy spacerowe leżą właśnie nad wodą. Rzeka była osią, wzdłuż której kształtowała się osada, a następnie miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Powstało około 950 roku. Opole to bardzo piękne, chociaż zdecydowanie niedoceniane miasto.

5722,91 zł na osobę

14. Jastarnia

Molo w Jastarni o zachodzie słońca. Fot. Shutterstock

Jastarnia to pierwsza nadmorska miejscowość w rankingu Najbogatsze miasta w Polsce. W tej uwielbianej przez turystów miejscowości na Helu, możecie wziąć udział w niezwykłym konkursie polegającym na zbudowaniu ryby z piasku.

5851,23 zł na osobę

13. Ożarów Mazowiecki

Ożarów Mazowiecki to podwarszawska miejscowość, którą można nazwać sypialną stolicy. W Ożarowie znajduje się dworek Reicherów, klasyczna rezydencja dawnych właścicieli majątku. Zabytek ten był świadkiem negocjacji, które zakończyły się kapitulacją Powstania Warszawskiego.

5943,10 zł na mieszkańca

12. Świnoujście

Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Chcecie wiedzieć gdzie jest najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem? Wybierzcie się do Świnoujścia. Miasto słynie też z innej latarni, a właściwie stawy (znaku nawigacyjnego) w kształcie wiatraka. Stawa Młyny jest po prostu prześliczna, powstają tam najpiękniejsze zdjęcia nad Bałtykiem.

6132,42 zł na osobę

11. Płock

Molo w Płocku. Fot. Artur Bociarski, Shutterstock.

Płock to niedocenione miejsce na turystycznej mapie naszego kraju. Dawna stolica Polski skrywa w sobie magiczne miejsca, które urzekają i sprawiają, że chcemy tu wrócić. Płock atrakcje ma nietuzinkowe – zamek książęcy, ratusz z XIX wieku, bazylikę katedralną a nawet molo na Wiśle.

6277,60 zł na osobę

10. Sopot

Sopot jest jednym z piękniejszych miast nadmorskich w Polsce. Fot. Shutterstock

Sopot to nie tylko znany nadmorski kurort, ale też miejscowość uzdrowiskowa. To najmniejsze miasto na prawach powiatu w Polsce uznane jest za jedno z najlepszych do życia w kraju. Piękne molo i moc atrakcji przyciąga tu tysiące turystów, którzy w znaczący sposób zasilają budżet miasta. Sopot słynie również z wielu wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w Operze Leśnej.

6849,26 zł na osobę

9. Karpacz

Świątynia Wang to największa atrakcja Karpacza tuż obok Śnieżki. Fot. Shutterstock

Karpacz to doskonała alternatywa dla tłumów, które o każdej porze roku nawiedzają Zakopane. To idealny przystanek w Karkonoszach z mnóstwem tras turystycznych, atrakcji dla dzieci i ciekawych miejsc. Najbardziej znaną i najchętniej odwiedzaną atrakcją jest oczywiście kościół Wang. Jak większość górskich miejscowości Karpacz swoje dochody czerpie głównie z turystyki.

6378,45 zł na mieszkańca

8. Podkowa Leśna

Podkowa Leśna może się poszczycić pałacem. Fot. piotrbb, Shutterstock

Podkowa Leśna to popularna podwarszawska miejscowość, która przyciąga przede wszystkim zamożnych Polaków. Okolice te nie bez przyczyny nazywane są sypialnią Warszawy. Ludzie najchętniej osiadają tu ze względu na otoczenie drzew i spokój, którego brakuje w stolicy.

6564,74 zł na osobę

7. Łeba

Przepiękne wydmy przyciągają do Łeby. Shutterstock

Niekwestionowanym atutem Łeby i okolic jest Słowiński Park Narodowy. Turyści przyjeżdżają tu oglądać wydmy stale owiewane wiatrem, zmieniające kształt i zachwycające o każdej porze roku. Ten cud natury można zobaczyć z bliska właśnie w okolicach Łeby.

6594,51 zł na mieszkańca

6. Polkowice

Rynek i ratusz w Polkowicach. Fot. piotrbb, Shutterstock

W Polkowicach odbywa się Festiwal Trzech Kultur, który powstał w celu przybliżenia m.in. kultury Romów. Miasto jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Znajduje się tu również fabryka silników znanej marki samochodów.

6900,95 zł na osobę

5. Warszawa

Warszawa. Fot. Fotokon, Shutterstock

Najbogatsze miasta w Polsce bez Warszawy? To nie mogło się wydarzyć. Stolica Polski oczywiście znalazła się w rankingu zajmując piąte miejsce. Dochody miasta opierają się głównie na usługach biznesowych, przemyśle, handlu, a także turystyce. Turyści z pewnością nie mogą narzekać w Warszawie na nudę. Dużą popularnością cieszą się tu takie atrakcje jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie i wiele innych.

Warszawa – 7117,67 zł na osobę

4. Międzyzdroje

Molo w Międzyzdrojach. Fot. Shutterstock

Międzyzdroje zwane również polskim Hollywood zajmują czwarte miejsce w rankingu. Ta nadmorska miejscowość słynie przede wszystkim z Alei Gwiazd. Promenada w Międzyzdrojach co roku wzbogaca się o nowe odlewy. Jeśli macie ochotę porównać dwoje dłonie z odciskami rąk osób znanych z ekranu i estrady, to koniecznie odwiedźcie ten nadmorski kurort.

7372,64 zł na osobę

3. Mielno

Mielno to latem imprezowy kurort, ale poza sezonem urocza miejscowość. Fot. Shutterstock

Mielno to bałtycki kurort, który chętnie wybierają przede wszystkim młodzi ludzie. W tej popularnej turystycznej miejscowości nietrudno znaleźć kluby i dyskoteki. Jak widać ranking Najbogatsze miasta w Polsce zamykają nadmorskie miejscowości, które prawdziwe oblężenie przeżywają głównie latem.

7783,42 zł na osobę

2. Krynica Morska

Najbogatsze miasta w Polsce – w zeszłym roku tym tytułem mogła się poszczycić Krynica. Fot. Shutterstock

Krynica Morska liczy 1323 mieszkańców. W sezonie letnim zamienia się w tętniącą życiem miejscowość, w której odpoczywają turyści z całej Polski. Krynica Morska to nie tylko jedno z najmniejszych miast w Polsce, jako gmina zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najmniejszych gmin w naszym kraju. Krynica Morska była liderem rankingu w poprzednim roku.

8785,90 zł na osobę

1. Najbogatsze miasta w Polsce – Dziwnów

Dziwnów. Fot. Fotokon, Shutterstock

Najbogatsze miasta w Polsce mają nowego lidera. To Dziwnów, mała miejscowość położona nad Bałtykiem. Wysokie przychody to w dużej mierze zasługa turystyki. Goście chętnie wybierają Dziwnów, bo jest mniej popularny od wielkich kurortów i można tu wypocząć z dala od tłumów.

9511,58 zł na mieszkańca

Źródło: Ranking Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here