Drugie pod względem wielkości województwo w Polsce kojarzone jest głównie z Poznaniem, czasami z Gnieznem. Tymczasem wielkopolskie atrakcje to przepiękne zamki i pałace, średniowieczne miasta, jeziora jak na Malediwach, parki krajobrazowe, a nawet piramida. Nie ma w tym żadnej przesady, o czym za chwilę się przekonacie.

1Zamek w Gołuchowie

Wielkopolskie atrakcje zamek pałac w gołuchowie
Wielkopolskie atrakcje: Zamek w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

To jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, idealna na ślubną sesję zdjęciową, letnią wycieczkę, czy rodzinny spacer. Najpiękniejsze wielkopolskie atrakcje to imponujące zamki i pałace, a jednym z nich jest dawna posiadłość Leszczyńskich i Czartoryskich. To zamek w Gołuchowie, znany też jako pałac w Gołuchowie.

Pierwotna budowla w tym miejscu powstała w latach 1550-1560 z fundacji Leszczyńskich. Przebudowa na wzór rezydencji podziwianych w całej Europie, m.in. we Włoszech oraz Niemczech, została zainicjowana przez Wacława Leszczyńskiego. Zamek w Gołuchowie przestał być własnością Leszczyńskich w 1695 roku, potem właścicielami byli Słuszkowie, Chlebowscy, Górowscy czy Suchorzewscy. Zamek w Gołuchowie jest najbardziej znany dzięki Czartoryskim. Już w 1855 roku zaczęło działać tu muzeum z wybitnymi dziełami, a posiadłość w Gołuchowie stała się jedną z cenniejszych własności ziemskich rodu obok tej w Puławach.

Czytaj także: Zamek w Gołuchowie – wielkopolska warownia zmieniona w pałac

Poprzedni
Poprzedni artykułGdzie jechać w brzydką pogodę? 5 propozycji dla całej rodziny
Następny artykułBusko-Zdrój – atrakcje nowoczesnego uzdrowiska (Top 18)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here