Przygotowując informacje o polskich atrakcjach sami otwieramy czasami buzię ze zdziwienia. W naszej pracy odkrywamy miejsca, o których wiedzą nieliczni i nie dowierzamy, jak fascynujące kryją historie. Oto 11 miejsc w Polsce, którymi sami byliśmy zaskoczeni i o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
Opuszczony Orient Express
Na początku 2018 roku szukaliśmy informacji o opuszczonych pociągach w Polsce. Wtedy natrafiliśmy na informację, że najciekawszy opuszczony skład to słynny Orient Express! 13 wagonów pociągu, który jeździł na trasie do Honkongu, utknęło w Polsce i przez ponad dziesięć lat niszczało w Małaszewiczach niedaleko Terespola, przy granicy z Białorusią. Majstersztyk kolejnictwa i prawdziwy zabytek był właściwie niczyj. W grudniu 2018 roku legendarny skład opuścił jednak Polskę i został zabrany do Francji. Czy Tobie udało się do niego zajrzeć kiedy był jeszcze na terenie naszego kraju?
Czytaj więcej: Opuszczony Orient Express – będziesz w szoku, jaki luksus niszczeje na polskich torach
Kanał Mazurski
Wiedzieliśmy, że gdzieś na Mazurach jest Wilczy Szaniec, dawna kwatera Hitlera, słyszeliśmy też, że są tam inne bunkry nazistów w tej okolicy i kwatery dowództwa w Mamerkach. Ale przeglądając zdjęcia z tego rejonu odkryliśmy także Kanał Mazurski. Nasze zainteresowanie wzbudziły wielkie betonowe konstrukcje ozdobione symbolem, który trudno z czymś pomylić – niemieckim orłem.
Kanał ma bardzo ciekawą historię, gdyż nigdy nie został ukończony. To by wyjaśniało, dlaczego tak niewiele osób o nim słyszało.
Czytaj więcej: Kanał Mazurski – nieukończony projekt
Kraina Otwartych Okiennic
Kraina otwartych okiennic – pod tą nazwą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Ciężko szukać szczegółowych informacji na temat tej krainy w internecie czy przewodnikach. Może to i dobrze, bo specyficzny klimat tych miejscowości jeszcze bardziej podkreśla unikatowość tego miejsca.
Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań. Najważniejsze są tu okiennice malowane w kontrastujących ze sobą kolorach. W tej pięknej okolicy próżno szukać tłumu turystów.
Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia
Elektrownia jądrowa w Żarnowcu
Niektórzy z nas nie mogą pamiętać, że Polska Rzeczpospolita Ludowa miała aspirację posiadania elektrowni jądrowej. Tymczasem w Żarnowcu znajdują się jej ruiny.
To miała być jedna z największych inwestycji w kraju, duma polskiej myśli energetycznej i milowy krok naprzód w pozyskiwaniu energii dla polskich domów. Elektrownia jądrowa Żarnowiec nigdy nie powstała i dziś jest jednym z najciekawszych opuszczonych miejsc w woj. pomorskim. Fala protestów przeciwko budowie wzmogła się po wybuchu w Czarnobylu…
Czytaj więcej: Opuszczona elektrownia jądrowa Żarnowiec – ruina za 2 miliardy dolarów
Groty Mechowskie
Ciekawym miejscem, o którym mało osób wie, są Groty Mechowskie. Wystarczy odrobinę odbić z głównej drogi na Władysławowo. Byliście kiedyś w miejscu, które urzekło Was tak bardzo, że po wyjściu czuliście niedosyt i żal, że już się skończyło? Takie właśnie są Groty w Mechowie, tym bardziej, że tworzą one najkrótszą podziemną trasę turystyczną w Polsce.
Czytaj więcej: Groty w Mechowie – najkrótsza trasa turystyczna Polski
Koniaków
W Beskidzie Śląskim, w najwyższym jego punkcie, leży niewielka wieś Koniaków. Jest to wyjątkowe miejsce nie ze względu na zabytki, czy jedyne w swoim rodzaju pomniki przyrody. Koniaków zyskał światową sławę dzięki swoim mieszkankom. Zamieszkujące tę miejscowość panie z pasją i talentem zajmują się heklowaniem – lubią szydełkować koronki. Ta tradycja jest tutaj kultywowana od ponad stu lat.
Czytaj więcej: Koniaków – najpiękniejsze koronki
Kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w Węsiorach, Odrach, Leśnie (w samym sercu Kaszub), a także m.in. Grzybnicy (niedaleko Koszalina) znajdują się kamienne kręgi o nie do końca znanym przeznaczeniu.
Kręgi ułożono z kamiennych prostokątnych płyt zwanych stelami. Najbardziej charakterystyczny jest krąg Merope w Węsiorach, pośrodku którego stoją trzy stele. Merope to imię jednej z mitycznych Plejad. Cały kompleks podobno jest bowiem odzwierciedleniem galaktyki M45 czyli gromady Plejad. Tych było zaś siedem, a jeśli mamy jedynie trzy kręgi (czwarty do niedawna był widoczny, ale został zniszczony), gdzie kryją się pozostałe i czy w ogóle istniały? Badacze natrafili na ich ślady.
Czytaj więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge
Zamek w Łapalicach – nowoczesny zabytek
Szukając zdjęć polskich zamków trafiliśmy na ten w Łapalicach. Budowla zrobiła na nas ogromne wrażenie. Gdy przyjrzeliśmy się bliżej, zaczęliśmy dostrzegać niepokojące szczegóły…
Z lotu ptaka zamek w Łapalicach jest po prostu przepiękny. Z bliska, jeszcze ciekawszy, bo widzimy, że coś jest z nim nie tak… Jest zbudowany współcześnie. To nie średniowieczna ruina, a współczesny plac budowy, niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora. Nadzór budowlany w tym wypadku wstrzymał inwestycję.
Czytaj także: Nieznane atrakcje Polski. 6,5 wabika dla ciekawych
Leśniczówka Pranie
Leśniczówka Pranie nad jeziorem Nidzkim na Mazurach to miejsce z klimatem. Każdy kto tam zawitał, pozostaje pod jej urokiem. Leśniczówkę upodobało sobie wielu artystów takich jak: Magda Umer, Grzegorz Turnau czy Anna Maria Jopek. Można delektować się tu ich występami podczas letnich koncertów.
To piękne miejsce odkrył dla siebie i swojej rodziny w lipcu 1950 roku poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. To dzięki niemu i jego twórczości, leśniczówka jest dzisiaj artystycznie żywym miejscem. Mieści się tu też muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach
Lublin
Wydawał nam się po prostu kolejnym miastem na mapie Polski. Zwyczajną stolicą województwa. Aż pojechaliśmy tam i się zakochaliśmy! Lublin doczekał się wielu porównań. Miasto w dialogu, miasto inspiracji, miasto na styku kultur. Warto przejść jego ulicami i zobaczyć jak wygląda dzisiaj jego oblicze.
Najbardziej odrapana z tynku ściana będzie nosiła ślad artysty. Najbardziej zapomniane podwórko będzie miejscem gdzie opowiedziana jest jakaś historia. O każdej porze roku na ulicach Lublina pojawiają się ekspozycje, dzięki którym dzień nie jest już tak zwyczajny.
Czytaj więcej: Zakątki Lublina – 11 miejsc spoza przewodnika
Cmentarzysko wraków
To, że w Polsce jest aż tyle wraków, wprawiło nas w zdumienie. W dodatku jakich! Jest XVIII-wieczny żaglowiec, wrak kryjący największą tragedię morską w historii, a być może też Bursztynową Komnatę. Są zatopione okręty, parowce, łodzie podwodne, masowce, a nawet zatopiony pływający obóz koncentracyjny. To niesamowity i przerażający świat podwodnych zagadek. Polskie cmentarzysko wraków, gdzie zatopione są kutry oraz okręt wojenny, znajduje się w Zatoce Puckiej.
Czytaj więcej: Najsłynniejsze wraki w Polsce. Ujawniamy zatopione tajemnice historii
Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku