Strona głównaTop 1011 miejsc w Polsce, którymi sami byliśmy zaskoczeni

11 miejsc w Polsce, którymi sami byliśmy zaskoczeni

Przygotowując informacje o polskich atrakcjach sami otwieramy czasami buzię ze zdziwienia. W naszej pracy odkrywamy miejsca, o których wiedzą nieliczni i nie dowierzamy, jak fascynujące kryją historie. Oto 11 miejsc w Polsce, którymi sami byliśmy zaskoczeni i o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Opuszczony Orient Express

Wnętrze opuszczonego pociągu Orient Express w Małaszewiczach
Wnętrze opuszczonego pociągu Orient Express w Małaszewiczach. Salonka z pianinem, fotelami i lożą przy barze. Kadr z filmu Luksusowy pociąg – kolejowy urbex, youtube.com

Na początku 2018 roku szukaliśmy informacji o opuszczonych pociągach w Polsce. Wtedy natrafiliśmy na informację, że najciekawszy opuszczony skład to słynny Orient Express! 13 wagonów pociągu, który jeździł na trasie do Honkongu, utknęło w Polsce i przez ponad dziesięć lat niszczało w Małaszewiczach niedaleko Terespola, przy granicy z Białorusią. Majstersztyk kolejnictwa i prawdziwy zabytek był właściwie niczyj. W grudniu 2018 roku legendarny skład opuścił jednak Polskę i został zabrany do Francji. Czy Tobie udało się do niego zajrzeć kiedy był jeszcze na terenie naszego kraju?

Czytaj więcej: Opuszczony Orient Express – będziesz w szoku, jaki luksus niszczeje na polskich torach

Kanał Mazurski

Śluza Leśniewo Kanał Mazurski
Śluza Leśniewo, Kanał Mazurski. Fot. Shutterstock

Wiedzieliśmy, że gdzieś na Mazurach jest Wilczy Szaniec, dawna kwatera Hitlera, słyszeliśmy też, że są tam inne bunkry nazistów w tej okolicy i kwatery dowództwa w Mamerkach. Ale przeglądając zdjęcia z tego rejonu odkryliśmy także Kanał Mazurski. Nasze zainteresowanie wzbudziły wielkie betonowe konstrukcje ozdobione symbolem, który trudno z czymś pomylić – niemieckim orłem.

Kanał ma bardzo ciekawą historię, gdyż nigdy nie został ukończony. To by wyjaśniało, dlaczego tak niewiele osób o nim słyszało.

Czytaj więcej: Kanał Mazurski – nieukończony projekt

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic. Fot. Shutterstock

Kraina otwartych okiennic – pod tą nazwą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Ciężko szukać szczegółowych informacji na temat tej krainy w internecie czy przewodnikach. Może to i dobrze, bo specyficzny klimat tych miejscowości jeszcze bardziej podkreśla unikatowość tego miejsca.

Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań. Najważniejsze są tu okiennice malowane w kontrastujących ze sobą kolorach. W tej pięknej okolicy próżno szukać tłumu turystów.

Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia

Elektrownia jądrowa w Żarnowcu

Opuszczona elektrownia w Żarnowcu
Opuszczona elektrownia w Żarnowcu. Fot. Shutterstock

Niektórzy z nas nie mogą pamiętać, że Polska Rzeczpospolita Ludowa miała aspirację posiadania elektrowni jądrowej. Tymczasem w Żarnowcu znajdują się jej ruiny.

To miała być jedna z największych inwestycji w kraju, duma polskiej myśli energetycznej i milowy krok naprzód w pozyskiwaniu energii dla polskich domów. Elektrownia jądrowa Żarnowiec nigdy nie powstała i dziś jest jednym z najciekawszych opuszczonych miejsc w woj. pomorskim. Fala protestów przeciwko budowie wzmogła się po wybuchu w Czarnobylu…

Czytaj więcej: Opuszczona elektrownia jądrowa Żarnowiec – ruina za 2 miliardy dolarów

Groty Mechowskie

Groty Mechowskie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

Ciekawym miejscem, o którym mało osób wie, są Groty Mechowskie. Wystarczy odrobinę odbić z głównej drogi na Władysławowo. Byliście kiedyś w miejscu, które urzekło Was tak bardzo, że po wyjściu czuliście niedosyt i żal, że już się skończyło? Takie właśnie są Groty w Mechowie, tym bardziej, że tworzą one najkrótszą podziemną trasę turystyczną w Polsce.

Czytaj więcej: Groty w Mechowie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

Koniaków

Koronka koniakowska
Koronka koniakowska to towar eksportowy. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

W Beskidzie Śląskim, w najwyższym jego punkcie, leży niewielka wieś Koniaków. Jest to wyjątkowe miejsce nie ze względu na zabytki, czy jedyne w swoim rodzaju pomniki przyrody. Koniaków zyskał światową sławę dzięki swoim mieszkankom. Zamieszkujące tę miejscowość panie z pasją i talentem zajmują się heklowaniem – lubią szydełkować koronki. Ta tradycja jest tutaj kultywowana od ponad stu lat.

Czytaj więcej: Koniaków – najpiękniejsze koronki

Kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

Leśno – kamienne kręgi na kaszubach polskie Stonehenge
Leśno – polskie Stonehenge. Fot. Shutterstock

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w Węsiorach, Odrach, Leśnie (w samym sercu Kaszub), a także m.in. Grzybnicy (niedaleko Koszalina) znajdują się kamienne kręgi o nie do końca znanym przeznaczeniu.

Kręgi ułożono z kamiennych prostokątnych płyt zwanych stelami. Najbardziej charakterystyczny jest krąg Merope w Węsiorach, pośrodku którego stoją trzy stele. Merope to imię jednej z mitycznych Plejad. Cały kompleks podobno jest bowiem odzwierciedleniem galaktyki M45 czyli gromady Plejad. Tych było zaś siedem, a jeśli mamy jedynie trzy kręgi (czwarty do niedawna był widoczny, ale został zniszczony), gdzie kryją się pozostałe i czy w ogóle istniały? Badacze natrafili na ich ślady.

Czytaj więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

Zamek w Łapalicach – nowoczesny zabytek

Zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Szukając zdjęć polskich zamków trafiliśmy na ten w Łapalicach. Budowla zrobiła na nas ogromne wrażenie. Gdy przyjrzeliśmy się bliżej, zaczęliśmy dostrzegać niepokojące szczegóły…

Z lotu ptaka zamek w Łapalicach jest po prostu przepiękny. Z bliska, jeszcze ciekawszy, bo widzimy, że coś jest z nim nie tak… Jest zbudowany współcześnie. To nie średniowieczna ruina, a współczesny plac budowy, niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora. Nadzór budowlany w tym wypadku wstrzymał inwestycję.

Czytaj także: Nieznane atrakcje Polski. 6,5 wabika dla ciekawych

Leśniczówka Pranie

leśniczówka pranie na mazurach scena i ławki
Trudno o większą głuszę niż w Leśniczówce Pranie. Fot. Wikimedia Commons

Leśniczówka Pranie nad jeziorem Nidzkim na Mazurach to miejsce z klimatem. Każdy kto tam zawitał, pozostaje pod jej urokiem. Leśniczówkę upodobało sobie wielu artystów takich jak: Magda Umer, Grzegorz Turnau czy Anna Maria Jopek. Można delektować się tu ich występami podczas letnich koncertów.

To piękne miejsce odkrył dla siebie i swojej rodziny w lipcu 1950 roku poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. To dzięki niemu i jego twórczości, leśniczówka jest dzisiaj artystycznie żywym miejscem. Mieści się tu też muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach

Lublin

Donżon zamku w Lublinie
Donżon w Lublinie. Fot. russian lytvin, Shutterstock

Wydawał nam się po prostu kolejnym miastem na mapie Polski. Zwyczajną stolicą województwa. Aż pojechaliśmy tam i się zakochaliśmy! Lublin doczekał się wielu porównań. Miasto w dialogu, miasto inspiracji, miasto na styku kultur. Warto przejść jego ulicami i zobaczyć jak wygląda dzisiaj jego oblicze.

Najbardziej odrapana z tynku ściana będzie nosiła ślad artysty. Najbardziej zapomniane podwórko będzie miejscem gdzie opowiedziana jest jakaś historia. O każdej porze roku na ulicach Lublina pojawiają się ekspozycje, dzięki którym dzień nie jest już tak zwyczajny.

Czytaj więcej: Zakątki Lublina – 11 miejsc spoza przewodnika

Cmentarzysko wraków

Endeavour – replika statku bliźniaczego do General Carleton
HM Bark Endeavour – replika statku bliźniaczego do General Carleton, który jest zatopiony u wybrzeży Polski

To, że w Polsce jest aż tyle wraków, wprawiło nas w zdumienie. W dodatku jakich! Jest XVIII-wieczny żaglowiec, wrak kryjący największą tragedię morską w historii, a być może też Bursztynową Komnatę. Są zatopione okręty, parowce, łodzie podwodne, masowce, a nawet zatopiony pływający obóz koncentracyjny. To niesamowity i przerażający świat podwodnych zagadek. Polskie cmentarzysko wraków, gdzie zatopione są kutry oraz okręt wojenny, znajduje się w Zatoce Puckiej.

Czytaj więcej: Najsłynniejsze wraki w Polsce. Ujawniamy zatopione tajemnice historii

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE