Strona głównaTop 10Zamki na Szlaku Orlich Gniazd – wszystkie twierdze na trasie

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd – wszystkie twierdze na trasie

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zachwyca najpiękniejszymi warowniami w Polsce. Średniowieczne zamki łączące się w szlak to przepiękna wizytówka naszego kraju. Oto wszystkie zamki na Szlaku Orlich Gniazd i wszystkie warto odwiedzić.

Zamek w Ojcowie

zamek w ojcowie na szlaku orlich gniazd
Szlak Orlich Gniazd – zamek w Ojcowie na Górze Zamkowej. Fot. Pixabay

Ojcowski Park Narodowy może się pochwalić dwoma zamkami na Szlaku Orlich Gniazd: zamkiem Ojców i zamkiem w Pieskowej Skale. Zamek Ojców na Górze Zamkowej wzniesiono w miejscu dawnej osady kultury łużyckiej w II połowie XIV wieku z polecenia Kazimierza Wielkiego. Miał on nazwać warownię Ociec na pamiątkę po swoim ojcu Władysławie Łokietku, który podczas walki o tron krył się w okolicznych jaskiniach.

Czytaj także: Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Zamek w Pieskowej Skale

zamek w pieskowej skale
Szlak Orlich Gniazd – zamek w Pieskowej Skale. Fot. Shutterstock

Zamek w Pieskowej Skale także leżący w Ojcowskim Parku Narodowym, został zbudowany w XIV wieku. Wyższa z jego części (niezachowana) powstała na skale zwanej Dorotką, a niższy zamek znajdował się tam gdzie jest obecny (po przebudowach). Warownia była siedzibą łupieżczego rodu Szafrańców, którzy mieli w zwyczaju napadać na kupieckie korowody jadące doliną. Jest to jeden z najciekawiej położonych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

Zamek Rabsztyn

zamek rabsztyn
Szlak Orlich Gniazd – zamek w Rabsztynie. Fot. Pixabay

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina zamków, ale też skał, które kochają osoby uprawiające wspinaczkę. Zamek w Rabsztynie zachwyca tym jak jest wkomponowany w skalne formacje. Ciekawostką na temat tej warowni jest fakt, że Batory hodował tam lwy! Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają XIII wieku, jest to więc nieco starsza twierdza niż niektóre zamki Szlaku Orlich Gniazd.

Czytaj więcej: Zamek w Rabsztynie – Batory hodował tu lwy

Zamek Smoleń

zamek w smoleniu
Zamek w Smoleniu na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Shutterstock

Zamek w Smoleniu niedawno odnowiono i wzbudza jeszcze większy podziw. Warownia pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego składała się z zamku górnego i dolnego. Najciekawsza jest studnia na dziedzińcu, która według różnych opowieści miała mieć nawet imponujące 200 m głębokości. Wykopali ją tatarscy jeńcy. Trudno powiedzieć, ile rzeczywiście mierzyła, jest częściowo zasypana.

Czytaj więcej: Zamek w Smoleniu – odnowiona twierdza na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Bydlin

zamek w bydlinie
Szlak Orlich Gniazd – zamek w Bydlinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Bydlinie także sięga końca XIV wieku i był zbudowany dla właściciela wsi Bydlin, rycerza Niemierza, herbu Strzała. Co ciekawe, kolejni właściciele urządzili tam kościół, a następni przemienili go w siedzibę zboru ariańskiego. W 1914 r. rozegrała się tam krwawa bitwa z udziałem polskich legionistów.

Czytaj więcej: Zamek w Bydlinie – tajemnicze miejsce w ruinie

Zamek w Pilicy

Szlak Orlich Gniazd – zamek w Pilicy, inaczej pałac w Pilicy

Niesamowity zamek w Pilicy swoim stylem w ogóle nie przypomina grubo ciosanych zamków Szlaku Orlich Gniazd. To najmniej znana warownia całego Szlaku. Postawiono tu późnorenesansową twierdzę w stylu włoskim w 1610 roku. Była to posiadłość rodów szlacheckich. Jest to właściwie pałac i pod taką nazwą również funkcjonuje. O tej warowni na pewno więcej napiszemy niebawem.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Szlak Orlich Gniazd – zamek Ogrodzieniec. Fot. Pixabay

To jedna z najpiękniejszych twierdz na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Jest bardzo popularnym zamkiem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a turyści kochają go za wspaniałe okoliczne plenery i opowieści o duchach. Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy rodu Włodków Sulimczyków.

Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Zamek Bąkowiec w Morsku

Szlak Orlich Gniazd – zamek Bąkowiec w Morsku. Fot. Shutterstock

Nie do końca znane są dokładne losy tej warowni datowanej na XIV wiek. Zamek Bąkowiec w Morsku znany także jako zamek Morsko dziś jest ruiną, która doczekać ma szczęśliwej renowacji. Gdy zastanawiano się nad remontem, odkryto na zamkowym wzgórzu całą kolonię nietoperzy. Obok zamku funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy.

Koniecznie czytaj więcej: Zamek Bąkowiec w Morsku – tajemnicze ruiny z kolonią nietoperzy

Zamek w Bobolicach

Szlak Orlich Gniazd – zamek w Bobolicach. Fot. Shutterstock

Zamek w Bobolicach jest odrestaurowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd, a obok niego funkcjonuje hotel. Twierdza odwiedzana jest przez turystów wraz z sąsiednim zamkiem Mirów. Według legendy dwaj bracia, właściciele zamków w Bobolicach i Mirowie, wybudowali między warowniami podziemny tunel, gdzie składowali skarby. To jeden z piękniej położonych zamków na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj więcej: Zamek w Bobolicach. Perła na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Mirów

zamek Mirów
Szlak Orlich Gniazd – zamek Mirów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wywołany zamek Mirów to również piękna warownia. I ona pochodzi z czasów Kazimierza Wielkiego. Turystów przyciągają tu opowieści o tajemniczym tunelu i legenda o duchu nieszczęśliwej dziewczyny. Bardzo często twierdza zmieniała właścicieli. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i ma przejść renowację.

Czytaj więcej: Zamek Mirów – intrygująca twierdza z tunelem

Zamek Olsztyn

Zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Szlak Orlich Gniazd – zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Zamek Olsztyn mylony bywa z tym na Warmii, ale jest to jedna z najbardziej okazałych i najpiękniej położonych warowni Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a dokładna data wzniesienia murów jest nieznana. Na początku w zamku zasiadał burgrabia.

Czytaj również: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Zamek Korzkiew

zamek w korzkwi
Szlak Orlich Gniazd – zamek Korzkiew. Fot. Shutterstock

Zamek w Korzkwi w gminie Zielonki wybudowano na Szlaku Orlich Gniazd w XIV wieku. To warownia rycerska. Powstała konkretnie w 1352 roku na wzgórzu Korzkiew zakupionym przez Jana z Syrokomli. Zbudował on tam murowaną siedzibę mieszkalną dla siebie i bliskich. Potem zamkiem władali kolejno: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich.

Sam zamek po popadnięciu w ruinę został przemieniony na hotel. Mieści także małe muzeum i restauracje oraz sale na wynajem. Przy zamku znajduje się także park z XIX w. Stał w nim kiedyś pałac zniszczony podczas II wojny światowej. Pałac ma zostać odbudowany, podobnie jak dawny browar stawy i chałupy. Zamek można zwiedzić bezpłatnie, ale może być tam akurat organizowane wesele albo przyjęcie: wtedy zamek jest zamknięty dla zwiedzających.

Zamek Tenczyn w Rudnie

zamek tenczyn w rudnie
Szlak Orlich Gniazd – zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Pora na zamki, które nie zawsze zalicza się do Szlaku Orlich Gniazd. Te warownie uzupełniają listę. Pierwszym z nich jest zamek Tenczyn w Rudnie niedaleko Krakowa położony jest na wulkanie. Pierwszy drewniany zamek powstał tam na początku XIV wieku. Wzniósł go kasztelan Nawój z Morawicy. W późniejszych latach zamek Tenczyn w Rudnie był m.in. więzieniem Krzyżaków.

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn w Rudnie: twierdza na wulkanie

Zamek Lipowiec w Babicach

zamek lipowiec w babicach
Szlak Orlich Gniazd – zamek Lipowiec w Podzamczu Babicach. Fot. Shutterstock

Zamek Lipowiec w Babicach to jeden z najbardziej tajemniczych zamków jakim może się pochwalić Szlak Orlich Gniazd. Należał do biskupów krakowskich. Wzgórze, na którym jest położony, znajduje się w strategicznym miejscu przy trasie z Krakowa na Śląsk. Wielu było w historii zarówno właścicieli zamku jak i okolicznych terenów. Przed 1243 r. należały one do rodu Gryfitów, potem do zakonu benedyktynek.

Zamek w XIII wieku rozbudowano na rozkaz biskupa Jana Prandoty. Wtedy jeszcze twierdza była drewniana i z czasem została zastąpiona murowaną. Stamtąd biskupi wyruszali na wyprawy łupieżcze. Według legend zamek odwiedza czasami biała dama, która bezskutecznie oczekuje na powrót ukochanego. Być może to córka naczelnika więzienia na zamku, która pomogła w uwolnieniu jednego z duchownych, w którym była zakochana.

Czytaj więcej: Zamek Lipowiec – więzienie biskupów na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Siewierzu

Szlak Orlich Gniazd – Zamek w Siewierzu. Fot. Shutterstock

Drewniany gród w miejscu zamku w Siewierzu pochodził jeszcze z XIII wieku i był położony na sztucznej wyspie. Murowaną wieżę zbudowano potem, prawdopodobnie w wieku XIV. Jedno nie ulega wątpliwości – zamek był z pewnością zbrojną warownią o potężnej bryle. Wiadomo, że na początku postawiono wieżę obronną o średnicy 9 m. Nie możemy jeszcze wtedy jednak mówić o całym zamku. Następnie w połowie XIV wieku Kazimierz I, książę cieszyński, nakazał rozbudowę murów dookoła zabudowań.

Czytaj więcej: Zamek w Siewierzu – warownia nie z białą, a czarną damą

Zamek w Będzinie

Szlak Orlich Gniazd – Zamek w Będzinie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Imponującą bryłę ma do dziś także zamek w Będzinie. Warownia położona jest między Dąbrową Górniczą, Sosnowcem, a Siemianowicami Śląskimi nad Czarną Przemszą. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu stały już w IX wieku, a charakterystyczna okrągła wieża zwana stołpem powstała w XIII wieku. Z polecenia Kazimierza Wielkiego dobudowano do niej zamek.

Czytaj więcej: Zamek Będzin – dawna zachodnia granica Polski

Wawel

zamek na wawelu
Szlak Orlich Gniazd – Wawel z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nie wszyscy wiedzą, ale do Szlaku Orlich Gniazd można zaliczyć także Wawel. Najważniejszy zamek w historii Polski i siedziba królów zasługuje na odwiedziny choć raz w życiu. Jest to jedna z najczęściej przebudowywanych twierdz w naszym kraju i można tam wyróżnić szereg stylów architektonicznych. Co ciekawe, pierwsi osadnicy mogli zamieszkiwać tu nawet 100 tys lat p.n.e.

Czytaj więcej: Wawel – siedziba królów Polski

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE