Dolny Śląsk to jedno z najpiękniejszych województw w Polsce. Słynie z zamków i twierdz, malowniczych krajobrazów, gór, zabytkowych miast i interesujących atrakcji. Zobacz, jak ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku prezentują się z drona.
Dolnośląskie twierdze
Tak prezentuje się z drona Kłodzko z piękną twierdzą górującą nad miastem. Cała Kotlina Kłodzka jest niedoceniana, a są tam ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, takie jak most na jajach czy właśnie Twierdza Kłodzko. Takie fortece to wcale nie rzadkość w tym rejonie. Poniżej zdjęcie Twierdzy Srebrna Góra.
Czytaj też: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie
Twierdza Srebrna góra to największy fort górski w Europie. Była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji XVIII wieku. Okazałe obwarowania mogły pomieścić aż 5000 żołnierzy.
Czytaj więcej: Twierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie
Dolnośląskie zamki
Zamek Czocha plasuje się wysoko w rankingu na najpiękniej położone zamki w Polsce, w dodatku jest najbardziej nawiedzony. Jest też tajemniczy. Szacuje się, że w podziemiach zamku w miejscowości Sucha w gminie Leśna, może znajdować się nawet około 30 korytarzy. Do tej pory znaleziono kilkanaście
Czytaj też: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce
To z kolei zamek Wleń uznawany za najstarszy w Polsce – także znajduje się na Dolnym Śląsku. Murowana warownia pochodzi z II połowy XII wieku. Choć jego nazwa pochodzi od sąsiedniej miejscowości Wleń, to tak naprawdę znajduje się on we wsi Łupki w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Posadowiony jest na wzgórzu (niekiedy zwanym Górą Zamkową) mierzącym 445 m n.p.m. i prezentuje się niesamowicie na naszych zdjęciach.
Czytaj więcej: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)
Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – co to za most?
To najwyższy most w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2008 r. i trwała do sierpnia 2011 r. Jego pylon w kształcie litery H, do którego przymocowanych jest 160 want, ma aż 122 metry.
Most Rędziński jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszonym w Polsce (część podwieszona to dwa przęsła o długości 256 m, mające razem 512 m). o także czwarty co do wielkości betonowy most świata.
Czytaj też: Najwyższy most w Polsce – gdzie się znajduje?
Kolorowy Karpacz z drona
Niektóre miejsca w Karpaczu prezentują się z drona zupełnie inaczej. Tak jest w przypadku zdjęcia powyżej. To nie kręta droga w górach ani ścieżka w koronach drzew, a tor Kolorowa.
Czytaj także: Karpacz – atrakcje na każdą kieszeń
A to już świątynia Wang, drewniany kościół pierwotnie wybudowany w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Miało to miejsce na przełomie XII i XIII wieku. Transport kościoła z innego kraju wydaje się zadaniem nieco abstrakcyjnym, a jednak. Dzięki dobrze zaplanowanej operacji udało się go dostarczyć do Karpacza.
Czytaj więcej: Kościół Wang w Karpaczu – odrobina Norwegii w Sudetach
Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – Sky Tower
Ten wrocławski drapacz chmur powstał w miejscu słynnego Poltegoru, najwyższego w mieście budynku wyburzonego w 2007 roku. W miejscu jednego rekordzisty zbudowano kolejny, jeszcze potężniejszy wieżowiec. Jest najwyższy w Polsce mierząc do dachu. Ma też najwyżej położony taras widokowy w Polsce skąd można oglądać ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, np. Ślężę, a przy dobrej pogodzie nawet Śnieżkę.
Sky Tower ma 215 m wysokości bezwzględnej i 205,82 m do dachu. A wiedzieliście, że miał być jeszcze wyższy?
Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście
Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – pałace
Pałac w Bożkowie to jedna ze wspanialszych i bardziej okazałych rezydencji na Dolnym Śląsku. Kiedyś zachwycała przepychem, dziś niszczeje w zapomnieniu. Rezydencja była regularnie remontowana i nic nie zapowiadało, że pałac w Bożkowie popadnie w ruinę. Niestety, nad Bożków nadciągnęły czarne chmury.
Czytaj więcej: Pałac w Bożkowie – zanikające piękno
Z kolei ta budowla znana powszechnie jako zamek w Karpnikach, to również tak naprawdę pałac. Mało kto o nim słyszał, a szkoda. To piękna, doskonale odrestaurowana budowla położona w Kotlinie Jeleniogórskiej w Dolinie Pałaców i Ogrodów.
Pałace i zamki w tym rejonie powstawały, by szlacheckie pruskie rody zachowywały stosunki towarzyskie z letnią rezydencją Hohenzollernów. Najważniejszy wśród pałaców stał się ten w Mysłakowicach, odkupił go król pruski Fryderyk Wilhelm III Pruski. Na przestrzeni wieków w Karpnikach mieszkali m.in. przedstawiciele Zedlitzów, von Redenów oraz Schoff-Gotschów.
Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk