Złote Pinezki są to nagrody przyznawane od 2020 roku przez Google dla najlepiej ocenianych miejsc turystycznych w Polsce. Otrzymują je atrakcje, które w aplikacji Mapy Google dostały najwyższe noty od odwiedzających. W 2022 roku statuetki przyznano 15 parkom i rezerwatom przyrody. W tym roku Złote Pinezki zostały przyznane 16 zamkom i pałacom po jednym obiekcie w każdym województwie.
Województwo dolnośląskie: Zamek Książ
Wałbrzyski Zamek Książ wraz z otoczeniem jest miejscem, w którym piękno architektury i przyrody miesza się z tajemnicami minionego wieku. Położona na Dolnym Śląsku twierdza zdecydowanie jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących.
Obejrzyj Zamek Książ z lotu ptaka.
Województwo kujawsko-pomorskie: Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
Zamek w Radzyniu Chełmińskim był jedną z najpotężniejszy warowni państwa krzyżackiego. Dziś przyciąga turystów dobrze zachowanymi murami, wysokimi gotyckimi oknami i wieżami z pięknym widokiem na okolicę. Tutaj kręcono także pięcioodcinkowy serial Pan Samochodzik i templariusze ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej.
Dowiedz się więcej.
Województwo lubelskie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Pałac w Kozłówce to niezwykła rezydencja otoczona obszernym parkiem. Za sprawą rodziny Zamoyskich przekształciła się w jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich. Szczęście a może cud sprawił, że pałac w Kozłówce przetrwał najgorsze – II wojnę światową. Dzięki temu dziś możemy podziwiać magnackie sale w całej okazałości i choć na chwilę poczuć się jak gość hrabiego.
Przeczytaj więcej na temat Pałacu w Kozłówce.
Województwo lubuskie: Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu, czyli w dzielnicy Zielonej Góry, to piękne zachowane ruiny XVII-wiecznego pałacu. Jest to główna atrakcja Parku Książęcego Zatonie – 52-hektarowego zrewitalizowanego parku krajobrazowego, znajdującego się w Zielonej Górze. Oprócz ruin pałacu, na terenie założenia pałacowo-parkowego znajduje się fontanna, stylowa palmiarnia z kawiarnią, Świątynia Różana na wzgórzu widokowym z grotą romantyczną oraz dwa stawy.
Na miejscu dostępny jest darmowy parking.
Województwo łódzkie: Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie to doskonały przykład architektury gotyckiej. Warownia dostosowana do warunków mieszkalnych przez wieki służyła rodzinie Oporowskich. Podobno pod zamkiem zbudowany był podziemny tunel, który łączył go z pobliskim klasztorem. Duchy straszą tu do dziś, a właściciele mają na to nawet dowody rzeczowe.
Dowiedz się więcej na temat zamku w Oporowie.
Województwo małopolskie: Zamek Królewski na Wawelu
Wawel to krakowskie wzgórze, na którym poczujemy się jak królowie. To tu znajdowała się siedziba największych władców Polski. Wawel kryje historyczne komnaty, zbiory pamiętające czasy pierwszych Piastów oraz grobowce królów. To miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. Poznaj najciekawsze fakty związane z tym historycznym miejscem.
Przeczytaj więcej o Zamku Królewskim na Wawelu.
Województwo mazowieckie: Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie jest niekwestionowaną wizytówką stolicy. Kiedyś niemy świadek ważnych dla Polski wydarzeń, dziś muzeum i jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie. Ze względu na nadzwyczajną wartość dla historii, w 1980 roku wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki ogromowi prac włożonych w jego rekonstrukcję, możemy na własne oczy zobaczyć co to znaczy „żyć po królewsku”.
Dowiedz się więcej o Zamku Królewskim w Warszawie.
Województwo opolskie: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
To dziś muzeum z pięknym dziedzińcem, a niegdyś najważniejsza XIII-wieczna rezydencja Piastów śląskich. Na charakterystyczny dziedziniec z krużgankami można wejść za darmo, a wstęp na wystawy na piętrach warowni kosztuje 18 zł (normalny). Muzeum czynne jest od 10:00 do 17:00, w poniedziałki zamknięte. Dziedziniec możecie skojarzyć z inną polską fortecą, gdyż przebudowa zamku wzorowana była na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na przepiękny portal wejściowy z rzeźbami władców Polski i Śląska.
Dowiedz się więcej o tym miejscu.
Województwo podkarpackie: Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Zamek w Łańcucie to rezydencja magnacka, która gościła w swoich salach aż dwa znamienite rody. Mieszkali tu przedstawiciele rodzin Lubomirskich i Potockich, którzy z rozmachem rozbudowywali majątek istniejący tu od II połowy XVI wieku. Zespół parkowo-pałacowy zachwyca przepięknymi ogrodami zajmującymi aż 36 hektarów a także bogato zdobionymi salami, które do dziś zachowały się w bardzo dobrej kondycji.
Przeczytaj więcej o Zamku w Łańcucie.
Województwo podlaskie: Pałac Branickich w Białymstoku
Pałace Branickich w Białymstoku i Choroszczy to perły architektury i jedne z lepiej zachowanych posiadłości magnackich w Polsce. Zabytkowa posiadłość w Białymstoku to dziś siedziba Uniwersytetu Medycznego. Kryje bardzo bogatą historię.
Dowiedz się więcej.
Województwo pomorskie: Zamek w Malborku
Wiele wcieleń miał zamek w Malborku. Był budowany w wielu etapach na przestrzeni wieków. Zmieniał się i ewoluował wraz z upływem czasu. Stanowi jeden z najpiękniejszych zamków znajdujących się na terenie Polski. Jeśli jeszcze nie widziałeś zamku w Malborku, to koniecznie musisz nadrobić zaległości.
Przeczytaj więcej.
Województwo śląskie: Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec został wzniesiony na najwyższym wniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, górze Zamkowej. Wraz z innymi zamkami Małopolski i Śląska tworzy niezwykły Szlak Orlich Gniazd. Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy rodu Włodków Sulimczyków. Dziś zamek nadal żyje pełnią życia i dzieje się tu więcej niż możecie sobie wyobrazić. Są tu rycerze, zjawiska paranormalne a nawet na własne życzenie możecie spędzić wakacje z duchami. Co tu się właściwie dzieje?
Województwo świętokrzyskie: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Na uboczu drogi stoją tajemnicze ruiny zamku, w którym nie widać żywego ducha. Ale duchy tam są, oj są i wiążą się z nimi niesamowite legendy. Opuszczona bryła sprawia o zmroku niepokojące wrażenie. W środku mnoży się aż od symboliki… I od ciekawostek. Zamek Krzyżtopór powstał dzięki milionowi kurzych jaj, a w sali jadalnej przez szybę w suficie było widoczne wielkie akwarium.
Województwo warmińsko-mazurskie: Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. To imponująca budowla z czerwonej cegły otoczona fosą, która powstała w XIV wieku jako rezydencja biskupów warmińskich. Posiada piękny dziedziniec z krużgankami, bogato zdobioną kaplicę i rozległe przedzamcze. Dziś znajduje się tu muzeum oraz hotel z restauracją i spa.
Przeczytaj więcej.
Województwo wielkopolskie: Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie pierwotnie był wczesnorenesansową budowlą obronną. Późniejsze przebudowy nadały mu bajkowy charakter wystawnego pałacu. Zamek w Gołuchowie to jedno z ciekawszych miejsc w Wielkopolsce i jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków. Kiedyś dobra gołuchowskie należały do rodziny Czartoryskich, dziś jest to własność Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Województwo zachodniopomorskie: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego. Jaka jest historia zamku i co wspólnego z rodem Gryfitów miały czarownice?
Przeczytaj więcej o tym zamku.