Strona głównaTop 10Postanowienia noworoczne – co warto zobaczyć w Polsce w 2018 r.?

Postanowienia noworoczne – co warto zobaczyć w Polsce w 2018 r.?

Odłożyć pieniądze na podróż, wyjechać na wakacje – to częste postanowienie noworoczne, jakie sobie składamy. Ich zrealizowanie wcale nie musi nadwyrężyć domowego budżetu. Proponujemy Wam 8 aktywności i miejsc, które warto zobaczyć w Polsce w 2018 roku. Wśród nich te mniej znane propozycje dla lubiących odkrywać nieznane zakamarki.

Czerp z mocy atrakcji Ziemi Kłodzkiej

Twierdza Kłodzko, fot. Shutterstock

Kotlina Kłodzka jest jednym z ciekawszych zakątków na urlop w Polsce. Zróżnicowany krajobraz, zabytki, historyczne zamki, piękne jaskinie, górskie szczyty i urokliwe miejscowości uzdrowiskowe przyciągają wielu turystów, ale wciąż nie ma tu takich tłumów jak w np. Karpaczu, innej popularnej miejscowości na Dolnym Śląsku.

Ziemia Kłodzka to zakątek na południu Polski, gdzie znajdziemy m.in. Kaplicę Czaszek w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości. Świadomość tego, że szczątki te są autentyczne ściąga tu każdego roku rzesze turystów, którzy pragną na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Czytaj więcej o Kaplicy Czaszek w Czermnej, kliknij.

To tutaj znajdują się Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, która skrywa 4,5 km tuneli, Góry Stołowe, Szczeliniec a także Błędne Skały, w których łatwo się zgubić.

Wambierzyce, czyli śląska Jerozolima, przyciągają piękną kalwarią. Nad Kłodzkiem góruje zaś Twierdza Kłodzko, fortyfikacja z bogatą historią. Warto też wybrać się na Śnieżnik.

Poczuj się jak w raju w Arkadii

postanowienia noworoczne co warto zobaczyć w polsce
Arkadia, fot. Shutterstock

Malownicza Arkadia to wioska położona w województwie łódzkim w powiecie łowickm. Została zaprojektowana tak, by jak najbardziej przypominać mistyczną idylliczną krainę wiecznej szczęśliwości. Udało się. Są tu park ze sztucznym stawem, a nad nim piękne arkadowe łuki, znajdziemy też świątynie dumania i malownicze alejki, gdzie odpoczniemy od zgiełku.

W okolicy jest także kilka atrakcji wartych zobaczenia. M.in. pałac w Nieborowie, gdzie straszy upiorny kardynał.

Sprawdź jak się żyje i wypoczywa w Sopocie

To najlepsze miasto do życia 2016 według rankingu GUS. Mieszkańcy Sopotu żyją nieco wolniej niż ci z większych miejscowości, ale nie brakuje im dostępu do edukacji, miejsc pracy, czy wydarzeń kulturalnych. Sopot jest dobrze skomunikowanym, a w dodatku pięknym miastem. W Trójmieście znajdziemy wiele urokliwych zakątków. To także doskonałe pole do inwestycji – wiele osób kupuje mieszkania na wynajem.

Sopot jest dobrym miejscem także dla turystów. To uzdrowisko z doskonałym klimatem. Dodatkowo na uwagę zasługuje krzywy domek czy muzeum figur woskowych. Niezapomniane sopockie molo to wizytówka kurortu. Koniecznie wybierzmy się też na spacer u stóp Klifu Orłowskiego.

Odkrywaj niepowtarzalne atrakcje na Podlasiu

najciekawsze w polsce miejsca warte zobaczenia
Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu, fot. Shutterstock

Podlasie to nie tylko piękne widoki, ale też kultura, cerkwie i szlaki tematyczne… M.in. Kraina Otwartych Okiennic, czyli szlak architektury drewnianej w  Trześciance, Socach oraz Puchłach, gdzie znajdziemy m.in. niepowtarzalną i przepiękną cerkiew w Puchłach z bezcenną ikoną. Niezwykłych cerkwi jest tam zresztą więcej, jak na przykład w Kotece i Narwi.

Grabarka to święte miejsce zwane Jasną Górą prawosławia. Z kolei zabytki kultury tatarskiej ułożono w szlak tatarski, a idąc nim koniecznie należy odwiedzić Kruszyniany. Możemy wręcz poczuć mistycyzm tego miejsca. A jeśli chcemy odpocząć na łonie natury, koniecznie musimy zobaczyć Puszczę Białowieską. Z kolei przez cztery parki narodowe prowadzi podlaski szlak bociani.

Pomaluj swój świat w Zalipiu

Zalipie, fot. Krzyzak, Shutterstock

Wśród miejsc, które warto zobaczyć w Polsce, jest wciąż mało znana, choć jedyna w swoim rodzaju wieś Zalipie – prawdziwa perła Małopolski. Położona jest zaledwie 70 km od Krakowa i uznano ją za najpiękniejszą w Polsce. To dzięki pięknie malowanym fasadom i folklorowi rozwiniętemu dzięki Felicji Curyłowej. To ona zaczęła malować osmalone sadzą wnętrza domów, a potem wzory ewoluowały w bardziej kolorowe i wymyślne kwiatowe ornamenty na fasadach. Kiedy odwiedzić tę wioskę? W Zalipiu co rok, w pierwszy weekend po Bożym Ciele, odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę.

Poznaj historię plemion na Wolinie

warto zobaczyć w polsce
Wolin kryje ślady dawnej historii. Fot. Shutterstock

Wolin – największa polska wyspa, przyciąga przede wszystkim krajobrazami Wolińskiego Parku Narodowego. Ale kryje też niezwykłą historię. Wolin rozwijał się już od V w. p.n.e. Był m.in. osadą Gotów, a potem wędrowali tu kupcy rzymscy w poszukiwaniu bursztynu. Mieszkali tu piraci, a miejscowość Wolin była potężniejsza niż Poznań czy Gniezno. Kultura słowiańska wciąż jest tam żywa, a w naturalnym środowisku występują m.in. żubry. Jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Polsce i pochwalić się nim także za granicą.

Odkrywaj tajemnice na Mazurach

warto zobaczyć w Polsce
Wiadukty w Stańczykach robią ogromne wrażenie, fot. Shutterstock

Mazury były m.in. rejonem, gdzie zbroili się naziści przed walką z Armią Czerwoną. To tym samym największe zbiorowisko bunkrów i tajnych kwater niemieckich, które możemy dziś zwiedzać w naszym kraju. Wilczy Szaniec był główną kwaterą Hitlera na terenie dzisiejszej Polski. W Mamerkach znajdowały się kwatery tajnego dowództwa Rzeszy.

Materiały na budowę Wilczego Szańca transportowane były jednym z wiaduktów w Stańczykach. Kolosalne łuki w środku Puszczy Rominckiej sprawiają ogromne wrażenie. W pobliżu znajdziemy także tajemniczą piramidę w Rapie, w której znaleziono niegdyś ciała pozbawione głów. Warmińsko-mazurskie to zdecydowanie kraina dla poszukiwaczy tajemnic – warto zobaczyć w Polsce nie tylko Wieliczkę i Warszawę.

Spędź wakacje z duchami

warto zobaczyć w Polsce
W Polsce straszy m.in. w zamku w Mosznej. Fot. Shutterstock

Tutaj pozostawiamy Wam duże pole do popisu, bo duchy można znaleźć w wielu nawiedzonych miejscach w Polsce. Oczywiście traktujemy to z przymrużeniem oka, ale na Diablaku czy też w lesie w Witkowicach podobno naprawdę można poczuć niesamowity dreszcz i zimno na całym ciele z nie do końca wyjaśnionych przyczyn…

Tym, którzy nie lubią nieracjonalnego strachu nie polecalibyśmy nocy w zamku Czocha – najbardziej nawiedzonym miejscu w Polsce. Tam naprawdę straszy – i to niejeden duch, a całe ich stado. Choćby żałobnicy, którzy przepadli w fosie razem z walącym się mostem i dziecko zamurowane w ścianie.

A tym, którzy przepadają za dreszczykiem emocji i bawią się świetnie słuchając mrocznych opowieści, polecamy szkołę magów w zamku w Mosznej, gdzie oprócz wzięcia udziału w zajęciach quidditcha czy zielarstwa można posłuchać opowieści o tamtejszych duchach.

Macie swoje propozycje miejsc, które warto zobaczyć w Polsce?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE