Strona głównaTop 10Najlepsze miasta na wakacje w Polsce. Oryginalne pomysły gdzie jechać (Top 17)

Najlepsze miasta na wakacje w Polsce. Oryginalne pomysły gdzie jechać (Top 17)

Proponowaliśmy Wam już najlepsze miasta na wakacje w górach i nad morzem, tymczasem przyszła pora na najlepsze miasta na wakacje w całej Polsce. Tym razem nie skupiamy się na żadnym z regionów i pomijamy największe miasta w Polsce (takie jak Kraków, Wrocław, czy Gdańsk). Oto najlepsze miasta na wakacje w Polsce, jeśli chcecie przeżyć oryginalne i niezapomniane lato.

Czytaj także: Najlepsze polskie miasta na wakacje nad morzem (Top 11)

Najlepsze polskie miasta na wakacje w górach (Top 11)

Kazimierz Dolny

Ukochany przez Was Kazimierz Dolny. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Kochacie Kazimierz Dolny, nie da się temu zaprzeczyć. To romantyczne miasto ma wszystko! Wspaniałą architekturę, zabytki takie jak zamek czy piękne kamieniczki, niesamowity klimat i mnóstwo naturalnych atrakcji, takich jak wąwozy, wzgórza, czy przepływająca przez Kazimierz Dolny Wisła. Po jej drugiej stronie znajduje się Janowiec ze skansenem zabytkowych chat i kolejnym zamkiem. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na wakacje?

Czytaj więcej: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

Sandomierz

Rynek w Sandomierzu. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Przepiękny Sandomierz jest malutki, ale ma mnóstwo ciekawych atrakcji. Miasto znane z serialu Ojciec Mateusz zachwyca Rynkiem i ustawionymi przy nim kamieniczkami oraz pięknym ratuszem. Warto wybrać się na zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej. Są tu ciekawe kościoły, zamek królewski, a w okolicy fascynujący zamek Krzyżtopór. Czy potrzeba czegoś więcej?

Czytaj także: Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)

Grudziądz

Wieża zamku w Grudziądzu
Wieża zamku w Grudziądzu (wieża Klimek). Fot. Shutterstock

To niedoceniane, a piękne miasto ze wspaniałymi historycznymi spichrzami, murami obronnymi i licznymi wiekowymi kamienicami. Można tu zobaczyć romantyczny pomnik Ułana i pięknie położony rynek z kamieniczkami. Jeśli macie ochotę na spędzenie urlopu w spokojnym miejscu, które jest jednocześnie dobrą bazą wypadową do zwiedzania zamków w okolicy, Grudziądz tu świetny wybór na wakacje.

Czytaj także: Grudziądz – atrakcje nad Wisłą (Top 6)

Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Wałbrzych

Ratusz w Wałbrzychu
Ratusz w Wałbrzychu. Fot Shutterstock

Wałbrzych to jedno z tych miast, o którym wciąż myśli się, że jest zacofane, zniszczone, brudne i nie ma w nim nic ciekawego. Tymczasem są tam fascynujące atrakcje i wcale nie mówimy tu o Złotym Pociągu (którego oczywiście można próbować szukać). Warto zobaczyć Rynek z pięknym ratuszem, mauzoleum Totenburg i oczywiście zamek Książ z Palmiarnią. W okolicy warto zajrzeć do kompleksu Riese.

Zobacz także: Wałbrzych – atrakcje na każdą kieszeń

Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Jeziorko księżnej Daisy – mroczne miejsce, które nie chce być odwiedzane

Łańcut

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie. Fot. Shutterstock

W Łańcucie jest oczywiście okazały zamek, a przy nim wspaniała powozownia. Ale nie tylko. Znajdziemy tam także piękną storczykarnię czy… Muzeum Gorzelnictwa. Ponieważ swego czasu zamieszkiwała tu liczna gmina żydowska, można znaleźć także synagogę. Polecamy odwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Przy okazji w Markowej nie można pominąć skansenu. Łańcut jest pięknym miastem, ale ma też dużo historycznych atrakcji.

Czytaj także: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi

Zakopane

Zakopane zachwyca o każdej porze roku. Fot. Shutterstock

Niezależnie od tego jak bardzo nie lubicie tłumów w Zakopanem, trzeba przyznać że jest to miasto jedyne w swoim rodzaju. Perełka polskich Tatr niestety jest coraz bardziej komercyjna, ale można jeszcze dostrzec urok pięknych chat w dzikich górach. Największą atrakcją jest natura: niesamowite szlaki, górskie szczyty i zapierające dech w piersiach widoki. Przy okazji można świetnie zjeść, wypocząć w jednym z ośrodków spa, i podziwiać unikatową zakopiańską architekturę.

Czytaj więcej: Zakopane – atrakcje warte zobaczenia (Top 9)

Darmowe atrakcje w Zakopanem – 7 i pół zaskakującej propozycji

Giżycko

Zamek w Giżycku. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Giżycko jest niedocenianą miejscowością, a atrakcji jest tu mnóstwo. Przede wszystkim przemawia za tym miejscem położenie na Mazurach między jeziorami Kisajno i Niegocin. Stoi tu także zamek, w którym urządzono hotel. Największą atrakcją jest jednak Twierdza Boyen. W jej miejscu już w 1340 roku Krzyżacy wznieśli tu zamek i gród obronny, a twierdza stanęła w latach 1843-1855 i została nazwana na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz.

Czytaj więcej: Giżycko – atrakcje z Krainy Wielkich Jezior

Kłodzko

Most gotycki w Kłodzku. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Kłodzko wygląda jak polska Praga i podobnie jak Giżycko także ma twierdzę górującą nad miastem. Twierdza Kłodzko jest największą atrakcją miasta i koniecznie trzeba ją zobaczyć. Warto też przejść Rynkiem, by podziwiać zabytkowe kamienice i ratusz. Widoczny na zdjęciu most gotycki, czyli most św. Jana przypomina most Karola w Pradze. Ponadto Ziemia Kłodzka oferuje liczne szlaki turystyczne i oferuje jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Dolnym Śląsku.

Zobacz także: Ziemia Kłodzka zachwyca (FILM)

Puławy

Puławy, pałac Marynki. Fot. Kasia 1990, CC BY-SA 3.0

Puławy są jedną z najbardziej zielonych miejscowości w Polsce, bo lasy zajmują aż 36 proc. powierzchni miasta. Znane są głównie dzięki wspaniałej posiadłości książąt Czartoryskich z imponującym pałacem, Domkiem Gotyckim, Świątynią Sybilli i pięknym parkiem. Warto też zobaczyć park rozrywki Magiczne Ogrody. Jest tu zarówno marina jak i… stok narciarski.

Czytaj więcej: Puławy – rezydencja Czartoryskich, która zmieniła historię

Sanok

Skansen w Sanoku. Fot. Shutterstock

Sanok jest niezwykły pod wieloma względami. Między innymi dlatego, że to tu znajduje się wspaniały skansen budownictwa ludowego, największy w Polsce. Warto zobaczyć tu także zabytkową farę oraz zamek królewski. Sanok to także miasto, które zainspirowało Zdzisława Beksińskiego. Dziś znajduje się tam jego zrekonstruowany gabinet w muzeum na zamku. Jest tam też największy na świecie zbiór jego prac.

Czytaj także: 13 powodów, by odwiedzić Skansen w Sanoku

Sanok – ikony i abstrakcje Beksińskiego nad brzegiem Sanu

Opole

Opole. Fot. Shutterstock

Opole to bardzo urokliwe i malowniczo położone miasto. Wspaniała architektura nad kanałem Młynówki dała tej miejscowości przydomek polskiej Wenecji. Jest tu i amfiteatr, i multimedialna fontanna. Szczególnie warto pospacerować po zabytkowej części Opola i podziwiać ratusz stylizowany na florencki Palazzo Vecchio.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Opola – 10 miejsc, których nie można pominąć

Mikołajki

Mikołajki. Fot. Shutterstock

Mikołajki to jedna z popularniejszych mazurskich miejscowości na wakacje. Warto wybrać się nad jezioro Łuknajno i Śniardwy, wypożyczyć rower wodny albo kajak i popłynąć niczym się nie przejmując. W Mikołajkach jest także Muzeum Reformacji, bardzo ciekawa placówka. Nie tak daleko stamtąd stoi piękny krzyżacki zamek Ryn. Można też obejrzeć Rajd Polski i wejść na pokład żaglowca.

Sprawdź: Mikołajki – atrakcje w uroczysku na Mazurach (Top 17)

Szczyrk

Schronisko na Klimczoku. Fot. Shutterstock

Szczyrk to nie tylko zimowy kurort, ma wiele do zaoferowania także latem. To, co trzeba tam zrobić to przede wszystkim pójść w góry (polecamy Skrzyczne), a także odwiedzić jedną z licznych jaskinie: Lodową, Salmopolską, Malinowską i w Klimczoku. Popularne są także szlaki na Malinowską Skałę i Szyndzielnię. Szczyrk jest idealny dla osób, które uwielbiają naturę, góry i chodzenie pieszymi szlakami.

Świnoujście

stawa młyny
Stawa Młyny. Fot. Shutterstock

Piękna Stawa Młyny to niejedyna atrakcja Świnoujścia zasługująca na uwagę. Znajduje się tam najwyższa latarnia w Polsce, szeroka plaża, muzeum rybołówstwa. Polecamy zobaczyć Baterię Vineta. Najpiękniejsze krajobrazy oferuje pobliski Woliński Park Narodowy. Wolin ma mnóstwo atrakcji, które trzeba zobaczyć.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Świnoujścia (Top 7)

Wolin – atrakcje największej polskiej wyspy

Zamość

zamość
Zamość. Fot. Shutterstock

Zamość zbudowano jako miasto idealne, samowystarczalne, zorientowane na osi od pałacu Zamoyskich do Rynku Wielkiego z pięknym zasługującym na uwagę ratuszem na jednej z pierzei. Podziwiać tu można kolorowe kamieniczki z licznymi knajpkami wystawiającymi letnie ogródki. To miasto idealne na wakacje szczególnie dla miłośników architektury.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Gniezno

katedra gnieźnieńska
W tle Bazylika Prymasowska Sanktuarium św. Wojciecha czyli katedra gnieźnieńska. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Kolebka polskiej historii zasługuje na to, by odwiedzić ją choć raz w życiu. Warto przyjechać tu m.in. dla architektury i ciekawych zabytków sakralnych. Zaliczyć trzeba oczywiście katedrę gnieźnieńską, ale też kolegiatę na Wzgórzu Lecha oraz kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego i klasztor oo. franciszkanów. Są tu także ciekawe muzea: Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalne.

Czytaj również: Gniezno – tu powstała Polska

Szklarska Poręba

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Malowniczo położona i urokliwa Szklarska Poręba ma aż dwa piękne wodospady należące do najwyższych w Karkonoszach. Bogactwo górskich szlaków (np. na Szrenicę) zachęca, by się tam wybrać. Nie brakuje także atrakcji dla dzieci i ciekawych muzeów. Dolny Śląsk to kraina zamków, więc doskonałym pomysłem jest trasa na Chojnik.

Nie sposób zamieścić wszystkich najciekawszych miast w Polsce na lato. Co Wy dopisalibyście do listy? Frombork, Sopot, Białystok, Bielsko-Białą, Zieloną Górę? A może zupełnie inne miasto? Komentujcie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE