Strona głównaTop 10Tanie miejsca na wakacje w Polsce (Top 17)

Tanie miejsca na wakacje w Polsce (Top 17)

Wśród budżetowych miejsc na wakacje w Polsce próżno szukać popularnych turystycznych miejsc. Ceny nad Bałtykiem czy w Zakopanem zwalają z nóg, a tłumy są większe niż zazwyczaj. Pokazała to majówka, podczas której Tatry przeżywały oblężenie, jakiego najstarsi górale nie pamiętają. Tanie miejsca na wakacje w Polsce to mniej znane atrakcje turystyczne i uroczyska pełne ciszy i spokoju. Gdzie warto pojechać i nie zbankrutować? Gdzie najtaniej nad Bałtykiem i w górach? Podpowiadamy.

W tekście podaliśmy ceny atrakcji, są to ceny biletów normalnych, ale rozbudowane cenniki zawierają także liczne zniżki. Orientacyjne ceny noclegów podaliśmy natomiast za booking.com na pierwszy tydzień lipca.

Mało znane krzyżackie zamki

tanie wakacje w polsce zamek w szymbarku
Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

Kochamy zamek w Malborku, ale nie tylko jest to dość droga atrakcja, ale już w myślach widzimy długie kolejki do kas tego lata. Tymczasem w jego najbliższej okolicy znajduje się wiele innych fascynujących zamków, do których przede wszystkim kolejki są krótsze (a i ceny wstępu niższe). W sąsiedztwie wznoszą się zamek w Sztumie, w Gniewie i w Kwidzynie. Nie ulega wątpliwości, że każda z tych krzyżackich twierdz jest godna zobaczenia.

Krzyżackie zamki to mogą być tanie miejsca na wakacje w Polsce. Na przykład bilet normalny do zamku w Kwidzynie kosztuje 16 zł, w Sztumie 10 zł, w Szymbarku 35 zł, w Gniewie 20 zł, a dla porównania w Malborku (na zwiedzanie całego zamku) 60 zł. Oczywiście, te mniejsze zamki są dużo mniej znane i mniej okazałe niż Malbork, jednak są alternatywą dla okupowanej (dziś przez turystów) twierdzy krzyżackiej. Bilet łączony na 3 zamki: w Malborku, Sztumie i Kwidzynie kosztuje 80 zł.

Droższe są pobyty na zamkach w Gniewie, Reszlu i na zamku Ryn – to dziś hotele i za pokój 2-osobowy płaci się tam 300-500 zł za noc. Inne pensjonaty w tych miejscach potrafią być jednak o połowę tańsze, część akceptuje także bony turystyczne. Objazdówka po zamkach Kujaw i Pomorza (a nawet zahaczając o Warmię i Mazury) jest doskonałym pomysłem.

Zobacz więcej:

Magurski Park Narodowy

tanie miejsca na wakacje w polsce magurski park narodowy
Magurski Park Narodowy w samym sercu Beskidu Niskiego. Fot. Shutterstock

Piękny park narodowy w sercu Beskidu Niskiego stanowi pomost między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi, a jednocześnie uroczysko, o którym mało kto słyszał. Chroni łąki, pastwiska, torfowiska i lasy z przewagą sosny. Można tu spotkać niedźwiedzia, wilka, rysia, jenota czy żbika, a wcale nie tak wielu turystów. Daleko jest stamtąd do jakichkolwiek większych miejscowości. Na skraju parku leży miejscowość Krempna. Tamtejsze domki to tanie miejsca na wakacje w Polsce, gdyż całą chatkę można wynająć za ok. 300 zł na noc. W środku pomieści się cała rodzina, a ofert jest sporo. Pokoje gościnne, agroturystykę, pensjonaty i dworki w Krempnej znajdziecie za 100-200 zł za pokój za noc. W okolicy polecamy zobaczyć szlak cerkwi Beskidu Niskiego.

Czytaj więcej: Cerkwie Beskidu Niskiego – piękno architektury drewnianej

Tanie miejsca na wakacje w Polsce – Swołowo

tanie miejsca w polsce swołowo
Swołowo, kraina w kratę. Fot. Shutterstock

Takie idylliczne zakątki mają szansę stać się waszymi ulubionymi. Swołowo zwane Krainą w Kratę to muzeum kultury ludowej z przykładami budownictwa szkieletowego. Nocleg w Chałupie Zagrodnika kosztuje tam 150 zł za noc. Agroturystykę z basenem w najbliższej okolicy można znaleźć za 130 zł, a w pobliskim Słupsku jest wiele ofert w bardzo wysokim standardzie. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza oferuje m.in. oglądać multimedialne wystawy poświęcone ciesielce, tkactwu a także historii Pomorza.

Kraina w Kratę to nie tylko Swołowo. Chociaż wszyscy zgodnie twierdzą, że to wieś o największym potencjale – zachowało się tu około 70 budynków będących przykładami budownictwa szkieletowego. To największe takie skupisko domów i budynków gospodarczych ozdobionych charakterystyczną kratką. Przykłady takiej architektury można podziwiać na terenie prawie całego Pomorza. Podobne budynki znajdziemy m.in. w Słupsku, Darłowie, Ustce oraz Kobylnicy. Żeby wypoczywać nad Bałtykiem, nie trzeba mieszkać przy samej plaży. Tanie miejsca na wakacje w Polsce można znaleźć kawałek od brzegu morza.

Czytaj więcej: Swołowo – wieś w kratkę jedyna w swoim rodzaju

Żelazowa Wola i Brochów

Tanie miejsca na wakacje w Polsce kościół w brochowie
Kościół w Brochowie. Fot. Shutterstock

Jeśli chcecie wybrać tanie miejsca na wakacje w okolicach Warszawy, możecie odwiedzić tereny na zachód od stolicy. W Żelazowej Woli i pobliskim Sochaczewie można znaleźć noclegi za mniej niż 200 zł za pokój za noc na wakacje. W Sochaczewie można zobaczyć ruiny zamku, kolej wąskotorową (wstęp 12 zł), Muzeum Ziemi Sochaczewskieji bitwy nad Bzurą (wstęp 8 zł), a nieopodal dwór w Kuznocinie.

Drożej jest w Żelazowej Woli, ale miejsce narodzin Fryderyka Chopina warto zobaczyć. Stoi tam jego rodzinny dworek, otacza go piękny park, a oglądając wystawy można dowiedzieć się wiele o życiu najwybitniejszego polskiego kompozytora (bilet łączony na te 3 atrakcje to koszt 30 zł). W Brochowie nieopodal Żelazowej Woli znajduje się z kolei kościół, w którym chrzczony był Fryderyk Chopin (wstęp wolny, także na coniedzielne letnie koncerty o godz. 13:15). Te rejony w połowie drogi między Warszawą a Płockiem to prawdziwe bogactwo romantycznych dworków, parków, pałaców i zabytków. Przy okazji wizyty w Żelazowej Woli po prostu trzeba zahaczyć o Kampinos, to dosłownie rzut beretem stamtąd. A w Kampinosie, jak wiadomo, żyją łosie. Wstęp do Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatny.

Czytaj także: Kampinoski Park Narodowy – królestwo łosia

Tanie miejsca na wakacje w Polsce – Sanok

tanie miejsca na wakacje w polsce Sanok
Sanok. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sanok to bardzo ciekawe miasto związane między innymi z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Najważniejszym zabytkiem Sanoka jest niewątpliwie Zamek Królewski z XVI wieku, w którym funkcjonuje Muzeum Historyczne (bilety 18 zł). Obecnie posiada ono ponad 20 tys. eksponatów, w tym 200 ocalałych ikon karpackich pochodzących z terenów historycznej ziemi sanockiej, których historia sięga od XVI do XX wieku. Jest także kolekcja ceramiki i obrazy, a najważniejsze z nich to dzieła Zdzisława Beksińskiego zgromadzone w dobudowanym w 2012 r. skrzydle.

Czytaj więcej: Sanok – ikony i abstrakcje Beksińskiego nad brzegiem Sanu

Z kolei Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najciekawszych muzeów pod chmurką w Polsce i zarazem największy skansen etnograficzny w naszym kraju. Najstarsza budowla – gotycki kościół z Bączala Dolnego, pochodzi z 1667 roku. Zobaczymy tu także cerkiew w typie bojkowskim, stare chaty czy zabytki techniki. Jest tam naprawdę bajkowo. Bilety normalne kosztują 20 zł, a ulgowe 15 zł. Poniedziałek jest dniem darmowego wstępu do muzeum. Noclegi w Sanoku w granicach 150-170 zł za pokój za noc nie należą do rzadkości.

Czytaj także: 13 powodów, by odwiedzić Skansen w Sanoku

Sokołowsko

Tanie miejsca na wakacje w Polsce sokołowsko
Sokołowsko, cerkiew. Fot. Shutterstock

Sokołowsko to urocza miejscowość na Dolnym Śląsku zwana śląskim Davos położona w Górach Suchych, paśmie Gór Kamiennych, należących do Sudetów. Miejscowość zasłynęła ze szpitala leczenia chorób płuc i pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików. W samym Sokołowsku zaskakuje piękna architektura. Liczne drewniane budynki mieszkalne przy ul. Głównej, cerkiewkę Michała Archanioła, czy ruiny sanatorium warto zobaczyć. Sokołowsko to także miejsce, w którym żył za młodu Krzysztof Kieślowski. Na jego domu znajdziemy pamiątkową tablicę.

W okolicy można podziwiać pozostałości po zamku Radosno i zameczku Friedenstein, wspiąć się na Waligórę i Czerwone Skałki oraz wybrać się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie.

W Boguszowie-Gorcach, Szczawnie-Zdroju i Wałbrzychu, które także polecamy zwiedzić, można znaleźć noclegi w zakresie 150-300 zł za pokój za noc. Jeśli pasują wam bardziej polowe warunki, to Schronisko PTTK Andrzejówka oferuje noclegi za 60 zł od osoby.

Czytaj więcej: Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

Zwierzyniec

Tanie miejsca na wakacje w Polsce roztoczański park narodowy zwierzyniec
Roztoczański Park Narodowy, Roztocze. Fot. Shutterstock

Tanie miejsca na wakacje w Polsce to także Zwierzyniec i Roztocze. Zwierzyniec położony jest nad Wieprzem, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym, w województwie lubelskim. Nazwa miejscowości jest nieprzypadkowa, gdyż ten ośrodek Ordynacji Zamojskiej koncentrował się wokół stawu, nad którym Zamoyscy nakazali zbudować dwór myśliwski i pokaźny zwierzyniec. Zamieszkały w nim jelenie, sarny, dziki, wilki, żbiki i tarpany. Piękny staw z wyspą, na której dziś znajduje się kościół na wodzie, był jedną z inicjatyw Marii Kazimiery d’Arquin, późniejszej królowej Marysieńki i żony Sobieskiego.

Roztoczański Park Narodowy (na zdjęciu) to utworzony w latach 70. ciekawy przyrodniczo zakątek z hodowlą koników polskich, porośnięty głównie lasem. Jest to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce, lasy zajmują ponad 95 proc. powierzchni. Polecamy zawitać także do Pałacu Plenipotenta, zwanego Plenipotentówką, położonego naprzeciwko browaru Zamoyskich. Pokój w Zwierzyńcu i okolicy można wynająć za około 120-170 zł, a całą kilkuosobową willę za ok. 500 zł za noc.

Czytaj więcej: Zwierzyniec – piękne atrakcje Roztocza

Tanie miejsca na wakacje – Zalipie

Tanie miejsca na wakacje w Polsce zalipie
Zalipie. Fot. Miłosz Maślanka, Shutterstock

Zalipie położone w Małopolsce (trzeba zboczyć z trasy z Krakowa do Sandomierza) uchodzi za najpiękniejszą polską wieś. Co roku, w Boże Ciało, odnawiane są malunki na tamtejszych domach. Wszystko zapoczątkowała mieszkanka wsi, Felicja Curyłowa, która zaczęła ozdabiać domostwa różnymi ornamentami. Z biegiem lat ten zwyczaj zaczęły kultywować inne panie, a malunki stały się jeszcze bardziej kolorowe i piękniejsze. Zalipie położone jest w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno, blisko granicy województwa świętokrzyskiego. Malowanych zagród jest we wsi około 20.

W samym Zalipiu nie ma bogatej bazy noclegowej. To mała wieś na uboczu, gdzie turyści przybywają jedynie na chwilę. W okolicy można znaleźć w Dąbrowie Tarnowskiej, Wiślicy, czy Solcu-Zdroju za ok. 200-400 zł za noc, natomiast za agroturystykę pod namiotem w pobliskich Wietrzychowicach (10 km, za przeprawą promową) można zapłacić niecałe 60 zł za namiot i świetnie się bawić.

Czytaj także: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie
Ząbkowice Śląskie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Krzywa wieża, zamek, urokliwy Rynek i mrożąca krew w żyłach historia o potworze doktora Frankensteina. Na Dolnym Śląsku są tanie miejsca na wakacje, które przyprawią Was o gęsią skórkę. Miejscowość Frankenstein – bo tak kiedyś nazywały się Ząbkowice Śląskie – to jedno z najstarszych lokowanych miast w Polsce na prawie niemieckim i jedna z najbardziej zagadkowych destynacji całego województwa!

W 1606 r. wybuchła tu afera grabarzy z Frankenstein, kiedy to oskarżono sześciu mężczyzn i dwie kobiety – grabarzy z Frankenstein, o sprowadzenie na miasto zarazy. Trujący proszek, jak się okazało, przygotowywali z ludzkich zwłok, a następnie rozsypywali w całym mieście, m.in. na progach i w domach. Proszek mieli sporządzać w kaplicy na terenie cmentarza. Mary Shelley, twórczyni powieści o potworze Frankensteina, swoją historię zainspirowała dolnośląską aferą. Można wykupić zwiedzanie Śladami Frankensteina (7 zł) w Izbie Pamiątek Regionalnych, by poznać bliżej tę fascynującą historię.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich (bilet wstępu 7 zł) – to ruiny warowni powstałej w latach 1522-1532 w miejscu, gdzie około 1290 roku Bolko I Świdnicko-Ziębicki wzniósł pierwszą murowaną twierdzę broniącą granicy księstwa. Jest także krzywa wieża (7 zł). Pakiet: Krzywa wieża, Izba Pamiątek Regionalnych, Śladami Frankensteina, ruiny zamku – bilet normalny: 20 zł.

W okolicy polecamy zobaczyć urokliwe Bardo, Kłodzko z Twierdzą Kłodzko (5 zł), Twierdzę Srebrna Góra (21 zł), pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim (25 zł), kopalnię złota w Złotym Stoku (33 zł) i Arboretum w Wojsławicach (20 zł).

Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!

Jezioro Ciecz

Tanie miejsca na wakacje w Polsce jezioro ciecz
Jezioro Trześniowskie, czyli Jezioro Ciecz. Fot. Shutterstock

Gdzie jest najbardziej przejrzysta woda w Polsce? Jezioro Ciecz (Trześniowskie) leży na terenie Pojezierza Lubuskiego. Jest jeziorem rynnowym o maksymalnej głębokości ponad 58 m dlatego jest miejscem wybieranym przez nurków. Woda w nim jest tak czysta, że niektórzy uznają je za najczystsze jezioro w Polsce.

Jezioro Ciecz jest połączone krótkim kanałem z leżącym na południe od niego Jeziorem Łagowskim. Na przesmyku między jeziorami leży malowniczo położona wieś Łagów. Jezioro ma strome brzegi, które niemal w całości porośnięte są lasem.

Sam Łagów jest ciekawą miejscowością, w której warto zobaczyć zabytkową Bramę Polską. Łagów wraz z okolicznymi wsiami w 1350 r. z woli margrabiego przeszły z własności templariuszy we władanie joannitów. Jednocześnie rozpoczęła się budowa łagowskiego zamku między dwoma jeziorami (Łagowskim i Ciecz). Zamek joannitów zachował się i można się tam zatrzymać na noc za ok. 300 zł za pokój za noc. Inne hotele w tej miejscowości w dobrym standardzie mogą być nawet o 100-150 zł tańsze. W Łagowie warto zobaczyć przepiękny wiadukt secesyjny z wysokimi łukami.

Tanie miejsca na wakacje – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Tanie miejsca na wakacje w Polsce muzeum wsi słowińskiej w klukach
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Fot. Shutterstock

Bardzo cichym i romantycznym zakątkiem na tanie wakacje w Polsce jest skansen w Klukach przy trasie rowerowej EuroVelo 10, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Leży przy ślepej drodze i znajduje się w całości na terenie chronionym, zachowując charakter dawnej pomorskiej wsi – w tym rybackich osad, ale nie tylko. Zagroda Muzealna w Klukach powstawała od 1958 roku, a idea narodziła się wśród muzealników i społeczników, którzy chcieli zachować architekturę i zwyczaje Słowińców. W 1963 roku uroczyście otwarto placówkę.

Muzealna Zagroda składała się z trzyrodzinnej chałupy mieszkalnej, dwóch budynków inwentarskich i stodółki oraz studni z żurawiem. Od początku były tam piękne budynki szkieletowe i trzysta osiemnaście eksponatów ruchomych, prezentujących takie dziedziny życia np. obróbkę włókna, transport i rolnictwo. Muzeum od tego czasu rozwija się i rozrasta, a rzeczy do zwiedzania tylko przybywa. Specyficzne dla Słowińców było na przykład zakładanie koniom drewnianych butów, które zabezpieczały zwierzęta przed grzęźnięciem w ziemi. Zamieszkujące w przymuzealnej zagrodzie klacze kontynuują tę ciekawą tradycję. Skansen zwiedzicie w cenie 16 zł.

Zobacz również: Urokliwe miejscowości w Polsce: Top 17 ślicznych miasteczek i wsi

Koniecznie trzeba zobaczyć wydmy w Słowińskim Parku Narodowym (7 zł), które są jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych kraju. Nasza polska kraina wydm to świetny pomysł na tanie miejsca na wakacje w Polsce. Największą atrakcją parku są niewątpliwie ruchome wydmy, zmieniające swe położenie od 3,5 do 10 m na rok. Są tam też torfowiska, łąki i lasy. Jednak to wydmy przyciągają najbardziej, bo są unikatowe w skali wybrzeża. Na tym pustynnym terenie i w borach Słowińskiego Parku Narodowego rośnie niemal tysiąc gatunków roślin. Więcej tutaj: Słowiński Park Narodowy. Miejsca noclegowe znajdują się głównie w pobliskiej Łebie (od około 150 zł za pokój, średnio ok. 300 zł za dobry standard).

Tanie miejsca na wakacje – Szlak cerkwi na Podlasiu

tanie miejsca na wakacje w polsce cerkiew w puchłach
Cerkiew w Puchłach na Podlasiu. Fot. Shutterstock

W województwie podlaskim znajduje się bardzo dużo cerkwi, w tym aż 70 drewnianych. Te rejony to zdecydowanie tanie miejsca na wakacje w Polsce, gdyż Podlasie jest nieco zapomniane i pomijane – całkiem niesłusznie. Widoczna na fotografii cerkiew w Puchłach, nazywana jest najpiękniejszą tego typu budowlą na Podlasiu. Jest to również bardzo ważny ośrodek religijny dla wyznawców prawosławia. To właśnie tu znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Kolejne przepiękne cerkwie znajdują się w Trześciance (4,5 km od tej w Puchłach), gdzie cerkiew jest zielona, Łosince (także bardzo niedaleko), Narwi, Dubiczach Cerkiewnych (w okolicy Hajnówki) i Koterce. Wstęp do tych pięknych zabytków jest zazwyczaj bezpłatny. Puchły oraz okolice, w których są położone cerkwie (Zabłudów, Michałowo, wsie między Białymstokiem i Bielskiem Podlaskim), to tereny, gdzie znaleźć można wiele tanich pensjonatów za 120-180 zł za pokój za noc, w tym noclegi w pałacach i pokoje w wysokim standardzie.

Czytaj także: Cerkwie na Podlasiu – najpiękniejsze kolory prawosławia

Tanie wakacje nad morzem

Tanie miejsca na wakacje w Polsce nad bałtykiem
Tanie miejsca na wakacje nad Bałtykiem także się znajdą. Fot. Shutterstock

Zgodzimy się: Bałtyk jest drogi. Gdybyśmy chcieli wybierać jakąś miejscowość, polecilibyśmy kilka takich, gdzie turystów jest mniej i leżą nieco poza utartym szlakiem. To dobre i tanie miejsca na wakacje w Polsce, jeśli nie wyobrażacie sobie urlopu bez wypoczynku nad morzem, jednak Bałtyk i tak jest drogi, na co musicie się przygotować.

Sarbinowo to miejscowość blisko popularnego i tłocznego Mielna, dużo spokojniejsza, czystsza i milsza. I tak trzeba się liczyć z pokojami za 300-400 zł za noc, ale konkurencja jest duża i mają bardzo wysoki standard. Grzybowo jest wioską położoną w pobliżu Kołobrzegu, do którego poza autem można się dostać autobusem lub przejść szeroką piaszczystą plażą. Pokoje i pensjonaty już za 180-300 zł za pokój za noc (dla porównania w Kołobrzegu w tej cenie pokoje są zazwyczaj w niższym standardzie, a średnio ceny są o ok. 100 zł wyższe).

W Dąbkach, położonych tuż pod Darłowem, średnie ceny są już wyższe (400-500 zł za noc), ale i standard wyższy. Dla odmiany w Darłowie jest taniej, ale dużo tłoczniej i dużo dalej od morza. W Darłówku nad samym Bałtykiem ceny są niezwykle zróżnicowane, ale to samo serce wakacyjnego „młynu” w najbliżej okolicy. Rowy między jeziorem Gardno i Bałtykiem mają ceny od 100 do i nawet 600 zł za pokoje w pensjonatach, choć dużo większy wybór (jak i zróżnicowanie) jest w pobliskiej Ustce. Plaża w Rowach jest jednak dużo rzadziej uczęszczana, jest tam także znana plaża naturystów i blisko jest do Słowińskiego Parku Narodowego.

Czytaj także: Wakacje nad morzem bez tłumów? Oto wsie nad Bałtykiem idealne na lato (Top 15)

Łopuszna, Gorczański Park Narodowy

Tanie miejsca na wakacje w Polsce gorce Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

A gdzie są tanie miejsca na wakacje w górach? O tym nieco już było i trochę jeszcze będzie, a teraz chcieliśmy pokazać Wam Gorce. W tej okolicy można nie tylko chodzić górskimi szlakami w pięknych okolicznościach przyrody, ale i podziwiać białe dworki w Łopusznej nad Dunajcem u podnóża Gorców. Prowadzą stąd dwa szlaki: na Turbacz i polanę Zielenicę. Romantyczne magiczne widoki gwarantowane!

Łopuszna znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, a późnogotycki drewniany kościół Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata z XV w. i dwór Tetmajerów z ok. 1790 r., należący niegdyś do Leona Przerwy-Tetmajera trzeba koniecznie zobaczyć. Obecnie jest to filia Muzeum Tatrzańskiego w Łopusznej mieszcząca się w prześlicznym dworku (wstęp 6 zł). Z Łopuszną związany jest m.in. także ksiądz Józef Tischner. Noclegi w Łopusznej i w okolicy za 200 zł za osobę za noc.

Czytaj więcej: Gorce czyli raj na ziemi. Płonące góry z wartkimi potokami

Tanie miejsca na wakacje w Polsce – Chełmno

chełmno miasto zakochanych
Chełmno. Fot. Shutterstock

Pora na jedną z najtańszych propozycji na zwiedzanie Polski. Chełmno zwane miastem zakochanych położone jest w województwie kujawsko-pomorskim między Bydgoszczą i Grudziądzem. Średnia cena 150 zł za pokój za noc nie jest jedynym powodem, by zatrzymać się właśnie tam, gdyż w okolicy są liczne tanie miejsca na wakacje. Wizytówką miejscowości jest przepiękny Rynek i Ratusz w Chełmnie widoczny na zdjęciu. Ratusz pochodzi z XIII wieku i był rozbudowywany w XVI wieku, co nadało mu dzisiejszy wygląd i uczyniło jedną z największych pereł polskiego renesansu. W Ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej (7 zł).

W Chełmnie trzeba także zobaczyć Bramę Grudziądzką, Basztę Prochową (wstęp na bilecie muzeum) i pozostałości dawnych obwarowań, czyli dawne mury obronne. Jest tam także Park Miniatur Zamków Krzyżackich (wstęp bezpłatny). W okolicy po prostu musicie zobaczyć zamek w Świeciu i zamek w Toruniu, by przekonać się, czy wyglądają tak, jak na miniaturze. Polecamy także Grudziądz z potężną twierdzą i Bydgoszcz z Wyspą Młyńską. Atrakcji jest co niemiara, wszystkie piękne.

Czytaj także: Ciekawe atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego (Top 23)

Stawy Milickie

tanie miejsca na wakacje w polsce stawy milickie dolina baryczy
Stawy Milickie, Dolina Baryczy. Fot. Shutterstock

Tanie miejsca na wakacje w Polsce znajdziecie także w cichych zakątkach Dolnego Śląska. Park Krajobrazowy Doliny Baryczy i Stawy Milickie to odskocznia, gdzie możecie złapać oddech, zwolnić, popływać kajakiem po Baryczy i wypocząć na łonie natury. Znane z połowów najlepszego w Polsce karpia Stawy Milickie są położone zaledwie godzinę drogi od Wrocławia i jest ich aż 285. Obecnie ze Stawów Milickich poławia się nawet 1800 ton karpia rocznie. Już w XII wieku cystersi wpadli na to, by założyć ponad dwa hektary stawów, które zarybili karpiami.

Oprócz obszaru Stawów Milickich wpisanego na listę obszaru Natura 2000 oraz Living Lakes warto zobaczyć sam Milicz, który jest miastem zabytkowym. Kasztelania istniała tu od czasów Bolesława Krzywoustego. Znajdują się tu ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku i XVIII-wieczny zespół pałacowy. Na uwagę zasługuje kościół św. Andrzeja Boboli, zbudowany metodą szachulcową – taką jak znany Kościół Pokoju w Świdnicy, co można poznać po białych fasadach poprzecinanych ciemnymi belkami (wstęp wolny). Agroturystyka, dworki i zajazdy w Miliczu znajdziecie za średnio 100-250 zł za pokój za noc.

Czytaj także: Milicz – stąd masz karpia na wigilię. Tutaj są najsmaczniejsze!

Murzasichle i Małe Ciche

Tanie miejsca na wakacje w Polsce murzasichle
Murzasichle. Fot. Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 3.0

Na koniec pomysł na alternatywy Zakopanego, jeśli szukacie pomysłu na tanie miejsca na wakacje w Tatrach. Zakopane jest wręcz oblężone, a majówka była tylko przedsmakiem tego, co czeka nas w wakacje. Warto więc poszukać miejscowości w okolicy, gdzie nie ma tak wielu turystów.

Małe Ciche ma noclegi za 100-120 zł za pokój za noc i to nie jest żart. W pobliskim Murzasichlu jest podobnie, od ok. 100-150 do ok. 300 zł w ośrodkach o wyższym standardzie. A to rzut beretem od Zakopanego, gdzie od ok. 200 zł można zacząć myśleć o pokoju.

Czytaj także: Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE